Opel na zwolnionych obrotach


12 tysięcy pracowników Opla w Niemczech przechodzi na skrócony czas pracy. Rzecznik firmy potwierdził w piątek wcześniejsze doniesienia niemieckiej prasy o ograniczeniu produkcji z powodu likwidacji marki Saab.

Harówka na budowie, ciężka praca w rolnictwie czy opieka nad starszymi - czego Polacy w kraju podejmują się niechętnie, zrobią Ukraińcy. I do tego tanio. W ekspresowym tempie rośnie w liczba zatrudnianych w Polsce pracowników ze Wschodu. I choć fakt ten hamuje wzrost naszych płac, to dzięki zatrudnianym Ukrainkom wiele kobiet wraca do pracy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nu au plateau de sculpteur" ("Nagość na płycie rzeźbiarza") - poinformował dom aukcyjny Christie's. Ceny ropy w Nowym Jorku niewiele się zmieniły po poniedziałkowym wzroście. Dane wskazujące na rosnącą aktywność przedsiębiorców sygnalizują, że popyt na paliwa może rosnąć.Miniony tydzień nie był dla polskiej waluty najlepszy. Po fatalnej końcówce października na głównych rynkach akcji tydzień rozpoczął się od wyprzedaży polskiej waluty, podczas której notowania EURPLN wzrosły do poziomu 4,32. W przyszłym roku polska gospodarka będzie się rozwijała nawet w tempie 1 proc., a rząd zamierza zwiększyć dziurę w budżecie do co najmniej 30 miliardów złotych. Tak wynika ze wstępnych założeń do przyszłorocznego budżetu do których dotarł dziennik "Polska". Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - informuje "Puls Biznesu".

Według najnowszego raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak, dotyczącego wynagrodzeń w małych i średnich przedsiębiorstwach (10-250 osób), najlepiej opłacanym stanowiskiem jest dyrektor finansowy.

Firma BP rozpocznie wkrótce wypalanie milionów litrów ropy w Zatoce Meksykańskiej. Brytyjski koncern zgodził się też szybciej wypłacać rekompensaty osobom pokrzywdzonym na skutek wycieku. Najpierw internetowy gigant Google, potem firma doradcza PricewaterhouseCoopers, ewentualnie informatyczny potentat Microsoft - to trzy najbardziej pożądane miejsca pracy, wybrane przez studentów z 11 krajów w sondażu przeprowadzonej przez firmę Universe.

Od 24 listopada PKP Intercity daje odszkodowania za spóźnienia z winy przewoźnika - zapowiada "Gazeta Wyborcza". Jak kształtowały się wynagrodzenia w województwie małopolskim w poszczególnych miesiącach I połowy 2009 roku? W których sektorach gospodarki zarabiano najlepiej, a w których najgorzej? Na te oraz wiele innych pytań można odpowiedzieć, po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego. Korupcja pozostaje problemem także w krajach europejskich. Transparency International w opublikowanym we wtorek indeksie 2009 wymienia w tym kontekście Czechy, Grecję, Łotwę, Polskę, Rumunie i Słowację - w tych krajach sytuacja pogorszyła się w porównaniu z rokiem poprzednim.Minister skarbu Aleksander Grad wymienia osoby nadzorujące sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. W MSP przetarg będzie nadzorował podsekretarz stanu Adam Leszkiewicz zamiast wiceministra Zdzisława Gawlika. Stenogramy jego rozmów są w materiałach CBA opublikowanych przez tygodnik "Wprost". Diagnoza sytuacji na rynku akcji i prognozy. Warszawski parkiet, podobnie jak zagraniczne rynki utknął w trendzie bocznym w ostatnich dniach. W przypadku WIG odbywa się ona powyżej zamknięcia minionego tygodnia, więc posiadacze akcji nie mają powodów do niepokoju. Jedna z największych na świecie korporacji medialnych - Walt Disney Company, dokonuje przejęcia znanej głównie jako wydawca komiksów spółki Marvel Entertainment.

Młodzi na stałe na czasowym etacie


Pakiet antykryzysowy wprowadza utrudnienia, przez które młodym będzie jeszcze trudniej niż do tej pory zdobyć stałą pracę - ocenia "Metro".

Herosi pod młotek


"Milion dolarów za... komiks o Batmanie" - pod koniec lutego świat opłynęła zaskakująca, sądząc po sugestywnym wielokropku, informacja o rekordowej cenie, jaką za oceanem osiągnął egzemplarz 27. numeru Detective Comics. Niedowierzanie było tym większe, że trzy dni wcześniej podobny rekord pobił Superman.

DM PKO BP nadal rekomenduje ‘kupuj’ dla PA Nova, wycena 36,5 zł


Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP podtrzymali rekomendację dla spółki PA Nova na poziomie "kupuj" i podnieśli cenę docelową na 36,5 zł zł, wynika z raportu z 16 października odtajnionego w poniedziałek.

Bonarkę 4 Business sfinansuje PKO BP


Inwestor TriGranit oraz Grupa IPR kontynuują budowę Kompleksu Bonarka 4 Business w Krakowie, będącego kolejnym etapem projektu Bonarka City Center. Inwestycja zostanie oddana do użytku w kwietniu 2011 roku.

Przebicie wsparcia nie przesądza osłabienia


Niekorzystne informacje, zwłaszcza wieści z Azji, również wczoraj dały o sobie znać na większości europejskich parkietów, które rozpoczęły od spadków, a my nie byliśmy wyjątkiem. W przypadku największych spółek popyt szybko się jednak pozbierał i zaczął odrabiać straty, a po kilkudziesięciu minutach wsparła go poprawa nastrojów na giełdach zachodnich. Przed południem WIG20 powrócił powyżej poprzedniego zamknięcia i w tym okresie byliśmy jednym z najsilniejszych rynków na kontynencie.

Powyżej 2400 pkt.


Byki wykorzystały wczorajsze dobre nastroje panujące na warszawskim parkiecie i indeks WIG20 zwyżkując o 1,43% notuje obecnie wartość 2405 pkt.

Rynek czeka na dane z amerykańskiego rynku pracy


Po wczorajszym odreagowaniu wcześniejszego osłabienia krajowej waluty i spadku kursu EUR/PLN do 4,1200, dzisiejsza sesja rozpoczyna się od konsolidacji wokół tego poziomu. Inwestorzy na rynku finansowym, w tym na rynku złotego wstrzymują się z większymi transakcjami przed dzisiejszą publikacją danych z rynku pracy USA, jakie zostaną opublikowane o godz. 14.30. Wcześniej, przed południem, na rynek napłyną najnowsze prognozy Komisji Europejskiej dotyczące m.in. dynamiki PKB - przewiduje się poprawy prognoz dla Polski, co ma szansę wesprzeć złotego. Rynek pozostaje jednak nerwowy - wzrosty na giełdach są niewielkie i krótkotrwałe, eurodolar reaguje dość nieprzewidywalnie na napływające dane, a ceny złota wzrosły już w okolice poziomu 1000 USD za uncję.

JP Morgan spodziewa się jednej podwyżki stóp proc. w Polsce


JP Morgan spodziewa się obecnie jednej podwyżki podstawowych stóp procentowych w Polsce o 25 punktów bazowych do końca 2010 roku i tylko jednej, kolejnej zwyżki o 25 pb, do końca 2011 roku.

W USA będzie lepiej, PKB wzrośnie o 3,1 proc. - ekonomiści NABE


Umiarkowanie optymistyczną prognozę dla USA na ten i przyszły rok przedstawili eksperci z Krajowego Stowarzyszenia Ekonomii Biznesu (NABE). Według przewidywań National Association for Business Economics (NABE), średni wzrost PKB wyniesie w 2010 r. 3,1 proc.

Vodafone odnotował wzrost przychodów


Spółka zwiększyła skalę swoich oszczędności oraz zanotowała wzrost przychodów

Sell in May, czyli będzie deszcz albo pogoda


Maj tego roku zaczął się dla posiadaczy akcji dość niefortunnie. Skala tej niefortunności jest dość zróżnicowana, ale nie wchodząc w szczegóły - nie jest dobrze. Jest nerwowo. Oczywiście przy tej okazji przypomina się znana giełdowa reguła: "sell in May, and go away".

Mimo kryzysu w Polsce przybywa milionerów


Kryzys niestraszny polskim milionerom. Mimo że gospodarka wyraźnie spowolniła, to osób zarabiających ponad milion złotych rocznie przybyło. Jest ich o 10 proc. więcej. W ubiegłym roku takie dochody uzyskało prawie 15 tys. Polaków.

Komentarz techniczny przed sesją


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a relatywnie lepiej spisywały się indeksy grupujące spółki o dużej kapitalizacji.

Niemieckie stocznie nie dostały kataru


Rząd niemiecki w odróżnieniu od ekipy Donalda Tuska nie szuka egzotycznych inwestorów dla swoich stoczni - zauważa "Nasz Dziennik".

Funt tańczy na linie


Koniec tygodnia przebiegał pod dyktando dolara. Spadki dotknęły więc zarówno rynek EUR/USD jak i GBP/USD. Zauważalnie stracił też na wartości frank szwajcarski. Opublikowano serię danych makroekonomicznych.

Zapłata podatku z rocznego rozliczenia


Sprawa rocznego rozliczenia podatku dochodowego nie zawsze kończy się na wypełnieniu i złożeniu zeznania. Niekiedy trzeba również uiścić podatek. Osoba, która nie wywiąże się z tego obowiązku, musi liczyć się z dopłatą odsetek za zwłokę, ukaraniem grzywną i wszczęciem egzekucji.

Trzy kolejne mazowieckie szpitale będą spółkami


Mazowieccy radni zdecydowali w poniedziałek o przekształceniu w spółki trzech szpitali: z Warszawy, Konstancina-Jeziorny i Siedlec - poinformował marszałek Adam Struzik.

BGŻ rekomenduje Wawel


Analitycy Biura Maklerskiego Banku BGŻ, w raporcie wydanym 7 października, wydali rekomendację "kupuj" dla akcji spółki Wawel, cena docelowa została ustalona na poziomie 288,4 zł.

Na ROR-ach nie da się oszczędzać


Oprocentowanie rachunków w większości banków jest bliskie zeru. W takim razie trzymanie tam nadwyżek finansowych to czysta strata.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o PARP


Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt zmian w ustawie o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - podało CIR. Rząd chce m.in. wprowadzić nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców i poszerzyć krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez Agencję.

Nowy wymiar "wagi złota"


Złoto pobija kolejne rekordy cenowe. Jedna uncja - czyli 31,10 gram - przekroczyła w środę barierę 1090 dolarów. Na londyńskiej giełdzie przed południem chwilowo osiągnęła nawet poziom 1093,10 dolarów - najwyższy w historii.

Bankomatowi złodzieje ukradli pół miliarda euro


Prawie 500 milionów euro ukradli w Unii Europejskiej w 2008 roku bankomatowi złodzieje - wynika z raportu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ang. ENISA). W porównaniu z 2007 rokiem liczba ataków na bankomaty wzrosła aż o 149 proc.

Ziemia coraz bardziej w cenie


O 19 proc. wzrosły w 2009 roku ceny państwowej ziemi sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych - poinformowała rzecznik ANR Grażyna Kapelko. Hektar gruntów kosztował w ubiegłym roku średnio prawie 15 tys. zł, podczas gdy w 2008 nieco ponad 12,5 tys. zł.

Ceny miedzi spadają


Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo umacnia się dolar. Na dodatek pojawiają się obawy, że popyt na metale w Chinach może nie uzasadniać ostatnich wzrostów cen miedzi - podają maklerzy.

"W 2. połowie roku ponowna prywatyzacja I grupy chemicznej"


Minister skarbu poinformował, że w drugiej połowie roku resort ponowi prywatyzację tzw. I Grupy Chemicznej, w której skład wchodzą zakłady azotowe w Tarnowie i Kędzierzynie oraz Ciech. Grad nie wykluczył możliwości sprzedaży akcji każdej ze spółek osobno.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.