Pegas Novovens zbuduje nową linię


Pegas Novovens rozpocznie budowę nowej linii produkcyjnej, dzięki czemu roczne zdolności produkcyjne firmy wzrosną nawet o 20 tys. ton. Wartość inwestycji nie przekroczy 50 mln euro - podała spółka w komunikacie.

Nowe, niezależne od Rosji, źródło ropy dla Polski przybiera na papierze coraz konkretniejsze kształty. Spółka Nowa Sarmatia podpisała właśnie wstępną umowę z Instytutem Nafty i Gazu na unijne dofinansowanie kwotą prawie 0,5 mld zł. Pieniądze maja iść na przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska. Rosną kontrakty na europejskie indeksy w reakcji na decyzję krajów grupy G20 o utrzymaniu działań stymulujących gospodarki. Inwestorzy reagują również na informację, że Axa SA i AMP Ltd. zaoferowały przejęcie Axa Asia Pacific Holdings Ltd. - podają maklerzy. Na początku ubiegłego tygodnia popyt w segmencie największych spółek stanął przed najlepszą od wielu tygodni szansą na poprawę obrazu rynku. Po zakończeniu piątkowych notowań można krótko podsumować, że byki spisały się ze swojego zadania w 100%. WIG20 zakończył okres relatywnej słabości w stosunku do rynków zagranicznych i błyskawicznie nadrobił prawie całe zaległości z poprzednich tygodni.Pracownik odbywający podróż służbową poza granicami kraju na ogół ponosi z tego tytułu znaczne wydatki. Dlatego też dieta przysługująca mu w związku z taką podróżą jest wyższa niż w przypadku podróży krajowej. Dla jej ustalenia najważniejsze jest określenie czasu trwania podróży zagranicznej i jej państwa docelowego. Grupa 20 ekonomistów, w tym czterech byłych członków rady polityki pieniężnej Banku Anglii, ostrzegła rząd, iż ożywieniu gospodarki zaszkodzi brak wiarygodnego planu redukcji deficytu budżetowego. France Telecom nie wyciągnął żadnych wniosków z kolejnych samobójstw swoich pracowników. W firmie od dawna dzieje się źle - głównie z powodu stresu i presji, jakimi obarcza ona swoich pracowników. W ostatnich dniach dwóch zatrudnionych próbowało odebrać sobie życie. Tylko jeden z nich przeżył. Drugi jest 25-tą ofiarą problemów w pracy.

W USA nadal spada optymizm wśród drobnych przedsiębiorców. W grudniu 2009 wskaźnik spadł do 88,0 pkt z 88,3 pkt w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) we wtorek w komunikacie.

Tylko bezrobotni, zarejestrowani po 1 stycznia, dostaną wyższy zasiłek. Ci, którzy zrobili to lub zrobią jeszcze w grudniu, otrzymają niższą kwotę. Dlatego jeśli chcą się zarejestrować i mają prawo do zasiłku, nie powinni się śpieszyć do urzędu... Qumak-Sekom spodziewa się uzyskania w III kw. 2009 r. wyników porównywalnych r/r. W całym 2009 r. wynik netto może być zbliżony do wypracowanego w 2008 r. - poinformował PAP wiceprezes Qumaka-Sekom, Aleksander Plata.

Eurocash wypłaci minimum 40 mln zł z ubiegłorocznego zysku na dywidendę - powiedział dziennikarzom Luis Amaral, prezes firmy. Ciech uzgodnił warunki porozumienia z bankami w sprawie finansowania grupy - powiedział w piątek dziennikarzom Ryszard Kunicki, prezes Ciechu. Administracja prezydenta Baracka Obamy przedstawiła w piątek nowy plan pomocy dla osób, które mają problemy ze spłatą kredytów hipotecznych i grozi im z tego powodu odebranie domu przez bank.Petrolinvest - spółka poszukiwawczo-wydobywcza ze stajni Ryszarda Krauzego - dostanie od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju 50 mln dolarów na prace wydobywcze. - To powinno zdecydowanie wzmocnić zaufanie kolejnych inwestorów do naszej spółki - cieszy się jej główny inwestor Ryszard Krauze. Amerykańska policja poinformowała w niedzielę o śmierci bliskiego przyjaciela amerykańskiego oszusta Bernarda Madoffa. Uzupełniony wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu b. ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego będzie gotowy pod koniec kwietnia - powiedział PAP Marek Stuligrosz (PO). Jasiński uważa zarzuty PO za bezzasadne.

Polska dyplomacja ratuje biznes


Dyplomaci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych uratowali niejedną polską firmę działającą za granicą - informuje "Puls Biznesu".

Wyłudziła ponad 500 tys. zł za pomoc w uzyskaniu dotacji z UE


Ponad 500 tys. zł, za rzekomą pomoc w ułatwieniu uzyskania dotacji z UE, wyłudziła od rolnika 38-letnia mieszkanka jednej z miejscowości położonej blisko Kalisza.

44 proc. firm planuje inwestycje za granicą


44 proc. niemieckich przedsiębiorstw planuje na 2010 rok inwestycje bezpośrednie za granicą - wynika z opublikowanej w środę ankiety Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK).

MSP: Porozumienie z Gazpromem daje Polsce korzyści ekonomiczne


- Porozumienie z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski daje korzyści ekonomiczne i prawne dla polskiej gospodarki oraz polskiej spółki gazowej PGNiG - ocenił w środę wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Enion zostanie ukarany?


Odbiorcy mają prawo do bonifikat za niedostarczoną energię elektryczną. Ponieważ przedsiębiorstwo Enion Energia nie chce ich udzielać, prezes Urzędu Regulacji Energetyki domaga się wyjaśnień. Grozi karami, jeśli nie otrzyma ich do końca marca.

Na Wall Street czekają na koniec I kwartału


Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła minimalne zmiany głównych indeksów, a inwestorzy dokonywali ostatnich korekt w swoich potfelach w oczekiwaniu na koniec pierwszego kwartału. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,11 proc. do 10.907,34 pkt. To najwyższy poziom tego indeksu od końca sierpnia 2008 roku.

Zuber: Atak na złotego osłabiłby go, a tego właśnie chciał Skrzypek


Z ekonomistą Markiem Zuberem, doradcą byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, rozmawia Joanna Pieńczykowska, Polska The Times

Ryzykowna gra ciężarem dla gigantów


Drugi największy francuski bank Societe Generale jest zaniepokojony sytuacją w IV kwartale. Spółka ostrzegła rynek, że jej zysk za ten okres był niewielki. Kulą u nogi okazały się ryzykowne inwestycje związane z rynkiem nieruchomości. Odpisy na te inwestycje sięgnęły 1,4 miliarda euro.

Ciemne chmury nad warszawskim parkietem


Środa przyniosła istotną przecenę akcji na warszawskim parkiecie. W wyniku nienajlepszych wczorajszych zamknięć na Wall Street od rana na naszym rynku zdecydowaną przewagę miały niedźwiedzie.

"Restrukturyzacja greckich długów nie będzie rozważana"


Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że sprawa restrukturyzacji greckich długów nie będzie rozważana.

MSP planuje kolejne przetargi ws. części stoczniowego majątku


Ministerstwo Skarbu Państwa jest gotowe uruchomić jeszcze w tym roku przetargi w sprawie sprzedaży części majątku stoczni Gdynia i Szczecin, które nie znalazły nabywców - powiedział w czwartek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Maleje niechęć do ryzyka


Początek nowego tygodnia na rynku walutowym upływa pod silną presją popytową. Kurs pary EUR/USD szybko zdobywa nowe maksima. Obecnie kurs zbliża się do poziomu 1,4990, będący silnym oporem, dlatego dynamika wzrostów może ulec zahamowaniu i wystąpienie niewielkiej korekty będzie naturalną koleją rozwoju sytuacji. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal pozostajemy w trendzie wzrostowym. Ewentualne cofnięcie kursu należy wykorzystać do zawierania transakcji kupna.

Zdaniem analityków czas na nowe sektory


ING obniżył rekomendacje dla europejskiego sektora bankowego do "niedoważaj", do "przeważaj" podwyższona została natomiast rekomendacja dla wielu defensywnych sektorów takich, jak: ochrona zdrowia, sektor telekomunikacyjny oraz sektor spożywczy.

Niemcy: oburzenie po porównaniu kryzysu z sytuacją w NRD


Była kandydatka SPD na prezydenta Niemiec Gesine Schwan porównała nastroje w czasie obecnego kryzysu w Niemczech z sytuacją w komunistycznej NRD przed powstaniem robotników 17 czerwca 1953 roku, wywołując w piątek oburzenie polityków prawicy.

PZU już mówi o wypłacie dywidendy akcjonariuszom


Dobrze będzie mieć akcje PZU SA 25 sierpnia. Kto tego dnia będzie je posiadał - dwa tygodnie później otrzyma dywidendę: 10,91 zł na każdą posiadaną akcję. Tak przynajmniej proponuje zarząd PZU w dwa dni po giełdowym debiucie spółki.

W '10 liczba placówek franczyzowych wzrośnie do 37 tys.


W 2010 roku liczba placówek franczyzowych może wzrosnąć do 37 tys. z 32,2 tys. w 2009 roku, a liczba sieci franczyzowych do 640 z 565 - wynika z raportu firmy doradczej PROFIT system.

Switzerland mulls corporate tax on bankers' bonuses


The Swiss Finance Ministry will consider putting a ceiling on how much bankers' pay can be charged as a cost before corporate income tax, a measure that would reduce the ability of banks to award outsize bonuses.

Najlepszy zarobił ponad dwa miliardy!


Najlepiej wynagradzanym prezesem w USA był w ubiegłym roku szef firmy inwestycyjnej Blackstone Group Stephen Schwarzman, który zarobił 702 mln dol (ponad 2 mld zł).

Sanofi, Merck to create animal health leader


Sanofi-Aventis and Merck agreed to combine the French drugmaker's Merial unit and Merck's Intervet/Schering Plough (ISP) to create a leader in the $19 billion animal health market.

Francuzi będą uczyć Polaków sztuki kelnerskiej


"Kelner jak wino, im starszy tym lepszy" - z tego założenia wychodzą organizatorzy bezpłatnych kursów dla osób w branży gastronomicznej z Warmii i Mazur. Kelnerstwa będą uczyli Francuzi, a najchętniej widzianymi uczestnikami szkoleń są osoby po 50. roku życia.

Rok 2014 najbardziej prawdopodobnym terminem przyjęcia przez Polskę euro


Polska mogłaby przyjąć euro w 2014 roku, przy średnim kursie 3,53 zł za euro - wynika z najnowszej ankiety PAP.

Sankcje zablokują gazociąg?


Nowe sankcje amerykańskie, które obejmą Iran, mogą utrudnić budowę gazociągu łączącego ten kraj z Pakistanem - ostrzegł w Islamabadzie Richard Holbrooke, specjalny wysłannik Waszyngtonu do Pakistanu. Kilkanaście dni temu Iran podpisał z Pakistanem porozumienie o budowie gazociągu łączącego irańskie złoża gazowe z tym krajem.

"Rozmowy z Gazpromem są bardzo trudne; prezydent i rząd powinni współpracować"


Prezydent i rząd powinni współpracować w negocjacjach z Rosjanami w sprawie umowy gazowej. Tak uważają politycy, którzy gościli w Salonie Politycznym Trójki.

Katarczycy znów chcą stoczni


W środę minął termin wpłacania wadium dla zainteresowanych kupnem majątku stoczni gdyńskiej i szczecińskiej - pisze "Rzeczpospolita". Jednym z nich jest spółka Maritim-Shipyard, której przedstawiciele twierdzą, że armatorzy z krajów arabskich w tym m.in. z Kataru są zainteresowani produkcja statków w gdyńskiej stoczni.

Kraków wart 309 mld zł!


Na 309 mld zł została oszacowana wartość wszystkich nieruchomości, zarówno prywatnych jak i państwowych czy komunalnych, położonych na obszarze całego Krakowa. Najcenniejszym segmentem rynku o wartości 115 mld zł są mieszkania, a najdroższy obiekt w Krakowie to Zamek Królewski na Wawelu, którego wartość rynkową oszacowano na 4 mld zł. Najdroższą powierzchnią handlową jest zaś krakowskie Stare Miasto.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.