Europrodukcja wystrzeliła


Świetne dane z gospodarki eurolandu. Dynamika produkcji przemysłowej w 16 krajach korzystających ze wspólnej waluty wyniosła w styczniu +1,7 proc. mdm. To najlepszy wynik w historii tego wskaźnika.

Początek tygodnia na warszawskim parkiecie zupełnie nie zapowiadał optymizmu, z jakim mieliśmy do czynienia w jego końcówce. Wręcz przeciwnie, dość powszechne były obawy przed pogłębieniem spadkowej korekty. Polacy cały czas z nieufnością podchodzą do możliwości rozliczania się z fiskusem przez internet - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Tegoroczna ostra zima raczej nie powinna negatywnie wpłynąć na wegetację roślin - uważają naukowcy. Korzystne dla upraw polowych jest powolne wchłanianie wody przez glebę.Dostawy gazu ziemnego do Polski ze wschodu są realizowane zgodnie z planem - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Polski monopolista gazowy PGNiG zapewnił, że na razie nie ma zagrożenia, iż będzie dostarczany w mniejszej ilości. Plany zamknięcia fabryki Fiata w Termini Imerese na Sycylii to główny temat piątkowych rozmów jego kierownictwa, przedstawicieli rządu Włoch i związkowców. Dyrekcja firmy nie chce utrzymywać zakładu, z którego produkcja ma zostać przeniesiona do Polski. Ministerstwo Skarbu nadzoruje 70 PKS-ów w całej Polsce. W przypadku 13 spółek resort prowadzi komunalizację, której celem jest przekazanie przedsiębiorstw samorządom. MSP chce uruchomić w tym roku procesy wyjścia Skarbu Państwa z pozostałych 57 PKS-ów.

Wtorkowy rajd byków wytracił swój impet dopiero w rejonie zapory podażowej Fibonacciego: 2351 - 2356 pkt (test tej strefy był konsekwencją wcześniejszego przełamania ważnego oporu: 2303 - 2308 pkt).

Google przeprasza użytkowników swego serwisu Gmail, którzy w środę wieczorem nie mieli dostępu do swej poczty. Jak podaje internetowy gigant, awaria dotknęła większość ze 150 milionów kont w Gmailu, a jego powodem był błąd popełniony w trakcie upgradu serwerów firmy. Główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły czwartek na minusach. Analitycy oceniają, że głównym powodem były słabe dane makro z USA. Spadki mogłyby być większe, gdyby nie stosunkowo niezły sam koniec sesji.

Poniedziałkowa sesja upłynęła pod wyraźne dyktando strony popytowej. Giełdowe byki, zachęcone napływającymi informacjami z weekendowego spotkania krajów G-20, przystąpiły do szturmu po akcje, który wyniósł amerykańskie indeksy na nowe szczyty 2009 roku. Holendersko-katarski fundusz, założony przez Fortis Bank i QInvest, nie zamierza inwestować w stocznie. Wcześniej pojawiły się takie właśnie spekulacje. Nowo powstały fundusz zamierza zająć się inwestycjami w same statki, a nie w ich budowę - usłyszała jednak od rzecznika holenderskiego banku reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. Około 670 osób zamierza w tym roku przyjąć do pracy Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Prawie połowa z nich to absolwenci szkół górniczych i uczelni, którym firma zagwarantowała pracę. Pozostali będą wybierani m.in. spośród kilku tysięcy osób, które wcześniej starały się o pracę w spółce. Będą też przyjmowane nowe podania.W czwartek nie wyjedzie na tory 46 pociągów międzywojewódzkich Przewozów Regionalnych - poinformował PAP rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski. Nie będą one kursować do odwołania. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład grup energetycznych, które są uprawnione do pomocy publicznej w związku z przedterminowym rozwiązaniem kontraktów długoterminowych (KDT), będą zobowiązane do sprzedaży 100 proc. wytworzonej energii przez giełdę towarową, na internetowej platformie handlowej lub w drodze otwartego przetargu - zdecydował Sejm, zmieniając Prawo energetyczne. Złoty w najbliższych dniach powinien dalej umacniać się, na bazie dobrych danych krajowych - uważają analitycy. Prognozują, że jeszcze w tym tygodniu nasza waluta zbliży się do sierpniowych szczytów na poziomie 4,06 wobec euro.

Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej


Pracownik odbywający podróż służbową poza granicami kraju na ogół ponosi z tego tytułu znaczne wydatki. Dlatego też dieta przysługująca mu w związku z taką podróżą jest wyższa niż w przypadku podróży krajowej. Dla jej ustalenia najważniejsze jest określenie czasu trwania podróży zagranicznej i jej państwa docelowego.

Pierwszy model śmigłowca S-70i Black Hawk


W Mielcu zaprezentowano w poniedziałek pierwszy model śmigłowca S-70i Black Hawk wyprodukowanego przez PZL Mielec. Od marca 2007 roku mielecka firma należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.

KGHM chce mieć powyżej 5 proc. akcji Tauronu


KGHM chce kupić taki pakiet akcji Tauronu, który dałby mu powyżej 5 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki - poinformował dziennikarzy prezes KGHM, Herbert Wirth.

Chrzest trzech promów dla Norwegów w Stoczni Północnej


Chrzest trzech pasażersko-samochodowych promów fiordowych, zbudowanych dla armatora z Norwegii, odbył się w Stoczni Północnej w Gdańsku.

USA ocieplają stosunki z Chinami, ale gospodarka wciąż wadzi


Wizyta chińskiego prezydenta Hu Jintao w Waszyngtonie, na zaplanowanym na ten tydzień szczycie nuklearnym, to ostatni sygnał ocieplenia relacji z administracją prezydenta Baracka Obamy. Trend ten powinien być kontynuowany w kolejnych miesiącach.

Z polskich fabryk wyjeżdża coraz więcej aut


Polska motoryzacja po raz kolejny udowadnia, że radzi sobie w trudnych czasach znacznie lepiej niż ta branża na świecie. Początek roku przyniósł kolejny wzrost produkcji, która wszędzie indziej się kurczy.

Dobre prognozy dla złotego


Poranne otwarcie głównych par walutowych zwiastuje dobrą sesję dla złotego, choć będzie on nadal silnie uzależniony od tego co wydarzy się na światowych rynkach - uważają analitycy.

Zniknęła ostatnia kłoda z drogi Nord Streamu


Szwecja i Finlandia dały zielone światło dla Gazociągu Północnego. Tamtejsze rządy pozytywnie odniosły się do przebiegu gazociągu przez szwedzką strefę ekonomiczną na Bałtyku. Tym samym zniknęła ostatnia istotna przeszkoda w budowie bałtyckiej rury. Zdanie Niemiec jest raczej pewne, zwłaszcza, że projekt jest rosyjsko-niemiecki.

Po rekordowej serii rynek potrzebuje odpoczynku?


Z umiarkowanym optymizmem rozpoczęli inwestorzy w Warszawie poniedziałkową sesję. Napływ dobrego nastroju wywołany przez udane piątkowe sesje w USA jak również dzisiejsze wzrosty rynków azjatyckich pozwolił na dodatnie otwarcie rodzimych barometrów.

Rekordowe oszczędności Polaków w kryzysie


Pomimo trwającego od dłuższego czasu kryzysu, nasze oszczędności finansowe osiągnęły rekordowy poziom, ponad biliona złotych - informuje "Rzeczpospolita".

"WSJ": W dobie kryzysu Zachód powinien uczyć się od Europy Wschodniej


W dobie kryzysu gospodarczego i finansowego Zachód powinien uczyć się od krajów Europy Wschodniej - pisze w środę amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

Tesco podbije Hollywood?


XX Century Fox, Paramount Pictures, Warner Bros. i... Tesco. Największa brytyjska sieć supermarketów postanowiła zainwestować we własną produkcję filmową. We współpracy z Amber Productions planuje wydawać filmy DVD - m.in. adaptacje powieści legendarnej już pisarki powieści sensacyjno-obyczajowych (raczej dla kobiet) Jackie Collins - donosi "Daily Mail".

CZAT: Które waluty dadzą zarobić w 2010 r.?


W co warto inwestować na rynku walutowym i surowcowym w 2010 roku? Już dzisiaj o godzinie 14 zapraszamy na CZAT z analitykiem finansowym Markiem Wołosem z TMS Brokers SA, który odpowie na Wasze pytania o inwestycje w nadchodzącym roku.

Daimler selling Tata Motors stake


German carmaker Daimler is selling its entire stake in India's Tata Motors for up to $429 million, sources familiar with the matter said on Monday.

Komputerowy złom w służbie sztuki i biznesu


Tajwańska firma Super Dragon powiedziała głośne "nie" marnotrawstwu. Do tej pory zajmowała się odzyskiwaniem metali z przestarzałych urządzeń informatycznych. Teraz zaczęła wykorzystywać uzyskany jednocześnie plastik i tworzywa sztuczne do tworzenia... ekologicznych rzeźb.

KE o zarzutach ws. stoczni: To polska sprawa


Komisja Europejska nie odnosi się bezpośrednio do zarzutów o nieprawidłowościach przy pierwszej próbie sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, ale zapowiada, że będzie się uważnie przyglądać kontynuacji tego procesu.

Spokój służy złotemu


Resort skarbu chce sprzedać na aukcji należące do niego udziały spółki Unimor Radiocom w Gdańsku, producenta sprzętu radiokomunikacyjnego dla potrzeb lotnictwa - poinformował resort skarbu. Licytację zaplanowano na 14 lipca.

Media publiczne - do trzech razy sztyka


Twórcy odbiorą politykom media publiczne. Telewizyjne archiwa oddadzą widzom. To wszystko podatnika będzie kosztować tylko 8 zł miesięcznie - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Polska nie zbiła ceny rosyjskiego gazu


- W ciągu najbliższych tygodni ma być podpisana nowa międzyrządowa umowa z Rosją na dostawy gazu - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak. Wiadomo, że za gaz będziemy płacić tyle samo co do tej pory, mimo że kupimy go od Rosjan więcej i aż do 2037 roku przedłużyliśmy z nimi kontrakt.

Prawo telekomunikacyjne sprzeczne z konstytucją


Niemiecka ustawa o prewencyjnym gromadzeniu danych na temat łączności telefonicznej i internetowej jest sprzeczna z konstytucją - orzekł Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe.

Węgry zamkną w piątek od godz. 19 swą przestrzeń powietrzną


Węgry zamykają na 24 godziny w piątek wieczorem swą przestrzeń powietrzną z powodu chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii.

Fiskus też może dać kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Błysk popytu


Środowy handel upłynął pod wyraźne dyktando strony popytowej. Kontynuacja lepszych od oczekiwań publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek oraz lepsze od konsensusu rynkowego dane makroekonomiczne nie pozostawiły cienia nadziei giełdowym niedźwiedziom co do scenariusza wydarzeń na Wall Street.

ZNTK Łapy może być w Tarnobrzeskiej SSE


Część nieruchomości po byłych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach (Podlaskie) może wejść do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jeśli pojawi się inwestor, który spełni określone warunki - poinformowała PAP syndyk spółki Alina Sobolewska.

BP: No Decision To Sue Anadarko Over Oil Spill Costs


Embattled oil company BP PLC (BP) said Sunday that it hasn't decided whether to sue Anadarko Petroleum Corp. (APC) for shirking responsibility for its share of the liabilites resulting from the Gulf of Mexico oil spill.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.