Patek Philippe twierdzi, że spowolnienie mogło się jeszcze nie skończyć


Patek Philippe, jeden z ostatnich rodzinnych producentów zegarków w Szwajcarii, uważa, że jest zbyt wcześnie by ogłosić koniec spowolnienia w branży, mimo że szwajcarski eksport zegarków rośnie nieznacznie począwszy od stycznia.

Rada Gospodarcza przy Prezesie Rady Ministrów ocenia, że jednym z głównych zagrożeń dla polskiej gospodarki w tym roku jest zmienność kursu naszej waluty - poinformowali po wtorkowym posiedzeniu Rady jej członkowie. W tym roku wzrost PKB może sięgnąć nawet 3,5 proc., głównie dzięki inwestycjom publicznym i eksportowi - uważa Elżbieta Chojna Duch z Rady Polityki Pieniężnej. - W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści.Po spotkaniu z prezydentem Barackiem Obamą kierownictwo koncernu BP zgodziło się odłożyć ze swoich dochodów 20 miliardów dolarów na fundusz, z którego wypłacane będą rekompensaty za szkody, spowodowane katastrofą ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej. Na całym świecie inwestorzy kupowali w poniedziałek akcje. Po skrajnie nudnej sesji WIG20 wzrósł o 1,4 proc., co było najlepszym wynikiem w Europie. Złoty nie zareagował istotnie na dane z polskiej gospodarki, które o godzinie 10.00 podał GUS. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5 proc. w skali roku, dokładnie tyle, ile prognozowaliśmy i mniej niż zakładał konsensus rynkowy (3,9 proc.).

Z coraz większym trudem krajowym bykom przychodzi zaliczać nowe maksima. Długa seria zwyżek wyraźnie męczy, co można wywnioskować po ostatnich sesjach na GPW. Wczoraj indeks WIG20 na zamknięciu sesji stracił 0,4 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 0,1 proc. w grudniu 2009 roku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 2,9 proc. - podał we wtorek w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Deutsche Bank rozpoczął wydawanie rekomendacji dla Bogdanki od zalecenia "trzymaj", ustalając cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 82 zł.

Nieprzyjemny przebieg sesji w USA budził spore obawy co do dzisiejszego otwarcia w Warszawie, ale brak spadków w Azji, rosnące kursy eurodolara i surowców zamortyzowały to negatywne wrażenie i WIG20 otworzył się na symbolicznym minusie. Żadne słowa nie będą wystarczająco smutne, żadne nie będą zbyt wielkie, by oddać skalę żalu po smoleńskiej tragedii. Ale rynek jest bezosobowy, choć tworzony przez ludzi. Pieniądze żalu nie czują. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma w 2010 roku 17 nowych helikopterów wyprodukowanych przez francusko-niemieckie konsorcjum Eurocopter. Do tej pory firma dostarczyła sześć śmigłowców.Spółka Kulczyk Investments chce złożyć ofertę na kupno firmy Energa od Skarbu Państwa i jest zainteresowana udziałem w prywatyzacji grupy Lotos, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi prezesa KI Dariusza Mioduskiego. Listopad był kolejnym ciekawym miesiącem na polskim rynku alternatywnym. Wyznaczono nowe szczyty, jednak nie można było mówić o słabnięciu niedźwiedzi. Sytuacja na rynku zmieniała się niezwykle dynamicznie, wobec czego inwestorzy nie mogą narzekać na brak adrenaliny. W mijającym tygodniu obserwowaliśmy stopniowe umocnienie złotego względem euro. Kurs EUR/PLN każdego dnia notował spadek przynajmniej o 1 gr i zszedł z poziomu 3,9400 do 3,8700.

Sądy przywrócą urzędników do pracy


Rządowy projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych, który zakłada zwolnienie co najmniej 10 procent urzędników, wzbudza dużo kontrowersji. Według ekspertów "Gazety Prawnej", likwidacja departamentów będzie pozorna, a sądy będą przywracać zwolnionych urzędników do pracy.

Wzrosty na GPW, inwestorzy nie widzą zagrożenia dla Polski


WIG 20 wzrósł w poniedziałek o 0,98 proc. i zamknął się na poziomie 2578,66 zł. Zdaniem analityków reakcja rynków udowodniła, że mimo sobotniej katastrofy inwestorzy nie widzą zagrożenia dla państwa i jego ekonomii.

Toyota przerwie produkcję w Europie


Brytyjskie i francuskie fabryki Toyoty mogą stanąć na kilka dni. Jak donosi agencja Kyodo, japoński koncern miałby między innymi zamknąć na 8 dni brytyjski zakład produkujący karoserie i silniki. Miałoby nastąpić między końcem marca a początkiem kwietnia.

Polacy mają się świetnie!


Dochody Polaków rosną szybko, ale jeszcze szybciej - rosną ich aspiracje finansowe. W wynikach tegorocznej edycji Diagnozy Społecznej, którą zaprezentowano w czwartek, nie ma śladu skutków kryzysu finansowego w warunkach życia gospodarstw domowych.

Świat ciągnie za cyngiel "Made in USA"


55,2 miliarda dolarów - tyle w zeszłym roku wydał świat na zakupy broni. 37,8 miliarda dolarów z tej kwoty zarobiły Stany Zjednoczone, które, mimo spadku globalnych wydatków zbrojeniowych, umocniły swoją pozycję lidera. Rosjanie spadli z drugiego miejsca w rankingu eksporterów, wyparci przez Włochów.

Zarząd PKN nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy


Zarząd PKN Orlen podtrzymuje, że nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy z zysku za rok 2009 - poinformował na telekonferencji Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN.

Obama picks trade expert, novelist to be WTO envoy


President Barack Obama intends to nominate Michael Punke, a former U.S. trade official turned novelist and screenwriter, to be U.S. ambassador to the World Trade Organization, the White House said on Thursday.

Celem Ciechu - redukcja długu netto


Redukcja zadłużenia netto to jeden z najważniejszych celów zarządu Ciechu - dowiedział się "Parkiet".

W polu rażenia maksimów


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a skala zwyżki nie była imponująca i nie przekroczyła 1 proc., ale indeksy w dalszym ciągu znajdują się w polu rażenia średnioterminowych maksimów.

Indeksy na europejskich giełdach mocno rosną


Mocno rosną indeksy na europejskich giełdach. To reakcja na dobre dane z chińskiej gospodarki, gdzie wskaźnik aktywności w przemyśle wzrósł najmocniej od 5 lat. Słabną też obawy związane z kryzysem kredytowym Dubai World - podają maklerzy.

Australia To Raise Compulsory Pension Fund Contribution To 12% Vs 9%


The Australian government Sunday outlined a range of measures to boost retirement savings, which include an increase of mandatory employer contributions into pension schemes, and also said it is looking at further incentives to make people save more.

Papiery ABC Data wzrosły na debiucie


Kurs praw do akcji spółki ABC Data, polskiego dystrybutora IT, na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie wzrósł o 5,11 proc. do 2,47 zł.

Miedź najtańsza od 10 tygodni


Miedź tanieje na rynkach metali. Metal jest najtańszy od 10 tygodni - podają maklerzy.

ECB: Total Of Settled Covered Bond Buys Hit EUR9.595 Billion Wed


The European Central Bank continued its purchases of covered bonds Wednesday, bringing the total volume settled to date to EUR9.595 billion, out of a planned total of around EUR60 billion, ECB data showed Thursday.

GPW ma jeszcze siłę do wzrostów?


W USA zwyżka utrzymała się do końca sesji, choć w mniejszej skali niż na otwarciu. Wzrost S&P o 0,2 proc. trudno uznać za euforyczną reakcję na świetne dane z gospodarki.

Budżet nie zbierze żniwa z PIT


Budżet z podatku od dochodów osobistych PIT zbierze za 2009 rok o 8-11 mld zł mniej niż w latach poprzednich wskutek obniżenia stawek podatkowych do 18 i 32 proc. z obowiązujących wcześniej 19,30 i 40 proc. - policzył ekspert firmy doradczej Deloitte Adam Mariuk.

IBM: rośnie rola dyrektorów finansowych w firmach


Wzrasta rola dyrektorów finansowych w firmach. Wymaga się od nich nie tylko obsługi bieżących operacji finansowych, ale działań na rzecz redukcji kosztów oraz szybkiego podejmowania decyzji - wynika z zaprezentowanego w środę badania przeprowadzonego przez IBM.

Indeks PMI w Czechach i Polsce wzrósł, ale ekonomiści obawiają się o odrodzenie


Czeski i polski przemysł zbliżyły się w październiku do granicy odrodzenia, ale nie przekroczyły punktu zwrotnego, wynika z danych opublikowanych w poniedziałek. Ekonomiści twierdzą, że dynamika ożywienia w przemyśle może osłabnąć.

Nowego pracownika należy zgłosić do PIP


Od inspektora Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) uzyskałem informację, że każdorazowe zatrudnienie nowego pracownika powinno być zgłoszone odpowiedniemu inspektoratowi PIP, a niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone mandatem. Czy to prawda? Jeśli tak, proszę o wskazanie podstawy prawnej tego obowiązku. Nadmieniam, że firma jest zgłoszona w PIP.

Francuzi chcą przywieźć swoje miliardy do Polski


Francuskie firmy są zainteresowane zwiększeniem inwestycji w Polsce, zwłaszcza w sektorze elektroenergetycznym - podkreślił w czwartek w Paryżu minister skarbu Aleksander Grad, po spotkaniu z francuskimi przedsiębiorcami.

Strefa euro na kroplówce, giełdy szaleją z radości


Weekendowe decyzje ministrów finansów państw Unii Europejskiej o uruchomieniu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego o wartości 500 mld euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który postanowił "dorzucić" do tego 250 mld euro, spowodowały euforię na rynkach finansowych. Przejście od paniki do radości odbyło się bardzo "płynnie", a skala zmian cen w tym czasie pokazuje, jak wielkie emocje rządziły rynkami w ostatnich dniach. Teraz najważniejsze jest pytanie, co będzie działo się w najbliższej przyszłości. Bo przecież do rozwiązania problemów jeszcze bardzo daleko.

MFW potrzebuje zwiększenia aktywów


Polska zadeklarowała dodatkowy udział w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w wysokości ponad 4 mld USD - pisze "Parkiet".

Mamy sposób na kryzys


Rozmowa z Jerzym Bernhardem, prezesem zarządu "Stalprofilu" S.A.

ATM, Comp i Sygnity złożyły oferty na OST 112


- CPI MSWiA otworzyło oferty w przetargu na wdrożenie ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej na potrzeby numeru alarmowego 112. ATM złożył ofertę o wartości 490 mln zł, Comp o wartości 501 mln zł, a wartość oferty złożonej przez Sygnity to 509 mln zł - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Jest zgoda na sprzedaż do 53 proc. akcji Tauronu


Rząd zgodził się we wtorek na sprzedaż do 53 proc. akcji spółki Tauron Polska Energia; ostateczna decyzja resortu skarbu o wielkości sprzedawanego pakietu będzie zależeć od sytuacji na rynku - poinformował PAP rzecznik resortu Maciej Wewiór.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.