Morgan Stanley pomoże sprzedać LOT


- Bank inwestycyjny Morgan Stanley & Co. Limited został doradcą prywatyzacyjnym PLL LOT - poinformował przewoźnik. LOT najprawdopodobniej trafi w ręce dużych linii lotniczych, bo fakt, że przynosi straty uniemożliwia prywatyzację przez giełdę.

Na początku grudnia wydawało się, że dalsze spadki wartości amerykańskiej waluty, zatrzymane na moment przez kryzys finansowy, są nieuchronne. Do rekordu z lipca 2008 roku brakowało niecałych dziesięciu centów. Jednak w ostatnich trzech miesiącach dolar wzmocnił się w stosunku do euro o prawie 10 proc. Czy to jedynie (jak mawiają wdzięcznie amerykanie) dead cat bounce, czy też są podstawy by przypuszczać, że przepowiadany od dawna zmierzch dolara wcale nie musi nastąpić tak szybko, jak wielu się tego spodziewa? 64,7 mld zł przeznaczy w tym roku budżet na emerytury i renty. Już co piątą złotówkę z budżetu pochłania wypłata tych świadczeń. Bez reform zabraknie na nie pieniędzy, alarmuje Rada Monitorująca "Dziennika Gazety Prawnej". Siedzisz w pracy i masz "doła", po prostu nic ci się nie chce? To nie twoja wina! Po prostu dziś mamy najmniej produktywny dzień w roku. Wszystkiemu winna zmiana czasu na zimowy i związane z nią zapadanie zmroku o godzinę wcześniej. Jak pisze brytyjski "Daily Telegraph", powołując się na wyniki sondażu, bardzo negatywnie wpływa to na morale pracowników.Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że wycofanie się niemieckiego koncernu RWE z prywatyzacji Enei nie ma znaczenia dla rozpisanego na dwa lata rządowego planu prywatyzacji. Continental Airlines Inc. prowadzi rozmowy o fuzji z UAL Corp. kontrolującym United Airlines, co z kolei może storpedować negocjacje United w sprawie połączenia z US Airways Group Inc., twierdzi anonimowo osoba bezpośrednio zaangażowana w rozmowy. Odpisy na złe kredyty, jakich będą musiały dokonać jeszcze niemieckie banki wyniosą od 50 do 75 miliardów euro - twierdzi Bundesbanku. Niemiecki bank centralny podkreśla, że takie odpisy będą zagrażały zyskom banków nawet wówczas, gdy gospodarka naszych zachodnich sąsiadów stanie już na nogi.

Ponad dwa razy więcej środków niż przed rokiem przeznaczono w tym roku na rządowe dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.

Każdy ubezpieczony będzie mógł zabrać pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych i wpłacić je np. na konto bankowe, przenieść na Indywidualne Konto Emerytalne lub do ZUS. Jest to jeden z elementów nowelizacji przepisów emerytalnych, przygotowanych przez resort pracy - poinformował w piątek PAP wiceminister pracy Marek Bucior. Polska jest na dobrej drodze, by obniżyć deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 roku - ocenia Komisja Europejska, chwaląc przedstawiony przez rząd Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów. Tymczasem Ministerstwo Finansów sugeruje, że tegoroczny deficyt mógłby wynieść około 30 mld zł zamiast zaplanowanych 52,2 mld zł.

Z powodu rozpoczętego w poniedziałek strajku personelu latającego linii Iberia anulowanych zostało wiele lotów krajowych i zagranicznych z hiszpańskich lotnisk. W sumie w czasie dwudniowego strajku odwołanych ma być ponad 400 lotów. Od maja gazownie mogą o ok.9 proc. podnieść nam rachunki. Kolejną podwyżkę gazownicy szykują na zimę, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Bank centralny Rosji obniżył swoją benchmarkową stopę refinansową o 25 pkt bazowych - podał bank w czwartek w komunikacie.Padła rekordowa liczba przypadków przejęć domów przez banki w Stanach Zjednoczonych. Firma Realty Trac wyliczyła, że w III kwartale liczba przypadków przejęć lub rozpoczęcia procedur przejęcia przez bank wzrosła za oceanem o 23 procent licząc rok do roku i o 21 procent kwartał do kwartału - do blisko 938 tysięcy. Katarska agencja rządowa może zakupić polskie stocznie, ale tylko przez przejęcie dotychczasowego inwestora. Oznacza to, że prywatny fundusz "Greenrights", który wygrał przetarg na zakup zakładów w Gdyni i Szczecinie musi zostać wykupiony przez państwową agencję. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przesłuchuje kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej. W piątek Sejm będzie głosował nad częścią składu nowej Rady. Posłowie wybiorą dwie osoby spośród czterech zgłoszonych kandydatów.

Palaczu, rzuć - albo płać


Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o akcyzie, podwyższająca stawki podatku od papierosów. Z początkiem nowego roku akcyza wzrośnie o 5,19 proc., co według resortu finansów spowoduje wzrost ceny paczki papierosów o ok. 33 grosze.

Polska energetyka może potrzebować na inwestycje ponad 100 mld zł do 2020 - Fitch


Analitycy agencji Fitch szacują, że plany inwestycyjne czterech polskich grup energetycznych przekroczą 100 mld zł do 2020 roku, z czego około 32-37 mld zł spółki będą chciały pozyskać ze źródeł zewnętrznych, czyli kredytów bankowych i emisji obligacji.

Bieńkowska: Polska korzysta ze wszystkich unijnych programów


Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała we wtorek, że Polska wykorzystała już 40 proc. środków, jakie Unia Europejska przeznaczyła do końca 2013 r. na dotacje dla państw członkowskich. Bierzemy pieniądze ze wszystkich programów operacyjnych - dodała.

Adv.pl kupuje agencję reklamową MAT


Adv.pl, działająca w obszarze komunikacji cyfrowej oraz innowacyjnych technologii obejmie do marca 2011 roku 80 proc. udziałów w agencji reklamowej MAT za 0,6 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Minister skontroluje ZAiKS


Po ujawnieniu wielomilionowej straty ZAiKS-u, który bezprawnie spekulował pieniędzmi artystów, w resorcie kultury zawrzało. Minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział prześwietlenie stowarzyszeń artystów oraz zmianę prawa tak, by audyty były coroczne - donosi "Puls Biznesu". Artyści nie kryją oburzenia postępowaniem władz ZAiKS-u. - Doda nie będzie zbyt szczęśliwa - komentuje jej partner życiowy, Nergal.

Cementownia Górażdże staje


Od środy rano stanie produkcja w Cementowni Górażdże. Jak podała firma, Wysoka woda uniemożliwia uruchomienie taśmociągu z surowcem przesyłanym z kopalni Folwark. Cementownia leży na południe od Opola, w połowie drogi do Krapkowic, w pobliżu Odry.

Londyn zada decydujący cios strefie euro?


Czwartkowy szczyt zdominuje zarządzanie gospodarcze w UE, tak by wyciągając lekcje z kryzysu greckiego zwiększyć dyscyplinę finansową i zbliżyć krajowe polityki budżetowe. Może zapaść decyzja o rozpoczęciu negocjacji z Islandią i zaostrzeniu sankcji wobec Iranu.

Banki kredytują zakup akcji PGE


Od 13 do 27 października br. trwają zapisy na akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Z tej okazji banki przygotowały dla swoich klientów kredyt na zakup akcji debiutującej na GPW spółki. Inwestor może wnioskować o kredyt w wysokości do 1000 proc. środków własnych. Co w ciągu minionego tygodnia zmieniło się w bankowości dla klientów indywidualnych?

Kryzys sprzyja luźnym związkom


System zasiłków preferuje samotnie wychowujących dzieci. Dlatego coraz więcej par ma dziecko w luźnym związku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

EBC wyda wkrótce opinię dot. uchwały RPP ws. tworzenia rezerwy


Europejski Bank Centralny, na wniosek prezesa NBP Sławomira Skrzypka, wyda wkrótce opinię dotyczącą uchwały Rady Polityki Pieniężnej zmieniającej uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim - poinformował PAP Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC.

Para USD/CHF szuka wsparcia


Wygląda na to, iż potencjał korekty chwilowo się wyczerpał. Euro nie zyskiwało już wczoraj na sile, co nie znaczy, że wzrosty nie powrócą za kilka dni. Opublikowane za oceanem dane, miały mieszany charakter.

Płace w sektorze publicznym w 2009 roku


Mediana płac pracowników sektora publicznego wyniosła w 2009 roku 2841 PLN - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Połowa osób zatrudnionych w administracji państwowej i samorządowej zarabiała w przedziale od 2050 PLN do 3900 PLN. Najwyższe dochody (3400 PLN) otrzymywali przedstawiciele służb mundurowych.

Standard & Poor's obniżył rating Grecji


Standard & Poor's obniżył długoterminowy rating zadłużenia w walucie zagranicznej Grecji do "BBB +" z "A-" - podała agencja w komunikacie.

Programowanie


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów. Mimo znacznie późniejszego otwarcia inwestorzy nie mogli narzekać na brak emocji. WIG, mWIG40 oraz sWIG80 wytyczyły nowe absolutne maksima, natomiast WIG-20 dotarł w rejon oporu na 2156 pakt.

Protesty i ranni w demonstracji przeciw hutniczemu gigantowi


Co najmniej sto osób zostało rannych w indyjskim stanie Orisa podczas rozpędzania przez policję demonstrantów, którzy protestowali przeciw budowie kombinatu hutniczego, jednego z największych w Indiach. Policja użyła gazów łzawiących, kul gumowych oraz pałek.

Ambra wypłaci 0,10 zł dywidendy na akcje z zysku za rok 2008/2009


Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Ambra zdecydowało, że z roku obrotowego 2008/2009 na dywidendę trafi 2,52 mln zł, co daje 0,10 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Inwestorzy patrzą w kierunku Wall Street


Zachowanie rynku na GPW wskazuje na to, że byki dość niepewnie i miało zdecydowanie celują na nowe rekordy cenowe.

MFW: Recesja w USA nie będzie miała drugiego dna


Tempo ożywienia w USA pozostaje powolne, jednak recesja w tym kraju nie będzie miała drugiego dna - uważa dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss - Kahn.

Podaż skutecznie powstrzymuje próby powrotu do wzrostów


Bykom nie jest łatwo przerwać feralną dla nich passę. Ich usiłowania są skutecznie niweczone przez chętnych do pozbywania się akcji. Nastroje wciąż nie sprzyjają zwyżkom na giełdach.

Będą mogli korzystać z urlopów ojcowskich


Przewidywane są zmiany ustawowe, które umożliwią żołnierzom korzystanie z urlopów ojcowskich; obecnie przysługuje im urlop z okazji urodzenia dziecka - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas.

"FT" o greckim pakiecie pomocowym


Grecja obetnie wydatki i zwiększy przychody na łączną sumę 24 mld euro w okresie trzech lat - donosi piątkowy "Financial Times", który uzyskał wgląd w negocjowany przez grecki rząd pakiet nadzwyczajnej pomocy z zagranicy.

Inwestorzy obawiają się o stabilność strefy euro


Wczorajsza decyzja agencji Standard&Poor's w sprawie Grecji i Portugalii (w drugim przypadku rynki otrzymały nowy cel) nie mogła przyjść w gorszym momencie. W efekcie mieliśmy do czynienia z gwałtowną wyprzedażą wspólnej waluty (spadek EUR/USD w okolice 1,3144), ale i też rozlaniem się paniki na inne rynki.

Gróbarczyk chce powołania w PE intergrupy ds. stoczni


Z propozycją powołania intergrupy w Parlamencie Europejskim, która miałaby się zająć kwestią przyszłości przemysłu stoczniowego i żeglugi w Europie, wystąpił europoseł Marek Gróbarczyk (PiS).

MFW wkrótce rozpocznie sprzedaż złota na wolnym rynku, 13 proc. swoich rezerw


Międzynarodowy Fundusz Walutowy wkrótce rozpocznie sprzedaż złota na wolnym rynku, 13 proc. swoich rezerw - poinformował MFW. "Aby uniknąć zakłóceń na rynku złota sprzedaż będzie rozłożona w czasie" - podał MFW w komunikacie.

J. Wancer złożył rezygnację z funkcji prezesa BPH


Prezes banku BPH Józef Wancer złożył w piątek rezygnację. Pozostanie prezesem do końca lipca. Wancer już na początku stycznia informował, że w połowie roku chce przejść na emeryturę.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.