Spółki nie boją się prognozować


Giełdowe spółki z optymizmem patrzą w przyszłość - taki wniosek można wysnuć z lektury 27 opublikowanych do tej pory prognoz wyników finansowych na 2010 rok - pisze "Parkiet".

Aż milion złotych zapłacił stołeczny ratusz firmom ochroniarskim za ochronę pustych hal dawnych Kupieckich Domów Towarowych. Na początku lipca doszło tam do starć pomiędzy firmą Zubrzycki a handlowcami, którzy nie chcieli opuścić swego miejsca pracy. Firma Zubrzycki, jako jedna z dwóch, korzysta finansowo na pilnowaniu obiektu, z którego wyrzucono kupców. Opozycyjni radni jednak już dzisiaj podnoszą głos i mówią: - To skandal. Jaki jest najlepszy sposób na wypalenie zawodowe? - pyta "Dziennik Gazeta Prawna". I odpowiada: weź rok przerwy i odbądź podróż po najdalszych zakątkach świata. Czyli - skorzystaj z sabbatical! Jastrzębska Spółka Węglowa, która zamknęła ubiegły rok stratą rzędu 340 mln zł, w pierwszych miesiącach tego roku odrabia straty - po lutym jej zysk wyniósł 81,4 mln zł. Zarząd spółki przekonuje jednak załogę, że firma nadal musi oszczędzać.Napływające wydarzenia makro w minionych dniach, którymi emocjonują się inwestorzy, wyraźnie kołyszą nastrojami na rynkach akcyjnych. Na GPW trwa duże rozchwianie, czego dowodem jest ostatnia sesja. Indeks dużych spółek odrobił już stratę z środy, zwyżkując 1,9proc. i tym samym wyciągając wskaźnik nad kreskę w tygodniowym bilansie. Emisje obligacji BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego o wartości ponad 7,2 mld zł nie utrudnią sprzedaży papierów skarbowych - ocenia Ministerstwo Finansów. Bajeczny arabski emirat tonie w długach. Ekonomiści podkreślają, że śmiałe plany inwestycyjne szejków nie uwzględniały cykliczności koniunktury.

We wtorek uwaga inwestorów z rynku walutowego będzie zwrócona na USA i informacje z tamtejszego rynku nieruchomości. Zdaniem analityków, ewentualne słabe dane spowodują znaczącą przecenę rodzimej waluty.

Jak używany samochód - to albo Opel Corsa D, albo Audi A6. Te dwa modele okazały się najlepsze w dorocznym zestawieniu awaryjności samochodów niemieckiej firmy DEKRA. Raport powstaje na podstawie wyników przeglądów rejestracyjnych pojazdów poruszających się po niemieckich drogach. W przyszłym roku ma w Polsce powstać ponad 100 nowych restauracji. Analitycy podkreślają jednak, że rynek jeszcze nie odżył - informuje gazeta "Parkiet".

90 proc. polskich firm mogły w 2009 r. dotknąć nadużycia ze strony ich pracowników - informuje "Parkiet" w oparciu o badanie, jakie w blisko 500 przedsiębiorstwach w Polsce przeprowadziła międzynarodowa grupa Euler Hermes. Pięć sypialni, spa, sala treningowa i dwa poziomy - takie między innymi udogodnienia posiada najdroższy apartament świata. Mieszkanie, kupione nocą naszego czasu kosztowało 57 mln dolarów, czyli 100 tys. dolarów za metr kwadratowy. Znajduje się na 66 piętrze liczącego 88 poziomów drapacza chmur, stojącego w Hongkongu. Sytuacja na rynkach tak długo wyglądała dobrze, że w końcu musiała się odwrócić. Giełdy skończyły tydzień na sporych minusach, a warszawskiej od inwestorów oberwało się chyba najmocniej. Od czterech złotych za euro oddaliła się też nasza waluta, nad którą z początku tygodnia rozpływali się ekonomiści.WIG20 na zamknięciu sesji we środę spadł o 2,92 proc. i wyniósł 2249,51 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 93 spółek, 236 spadł, 21 nie zmienił się. Akcjami 3 firm nie handlowano. Prezes ZASP Krzysztof Kumor zeznał we wtorek przed sądem w procesie m.in. b. prezesa Związku, że bank, od którego ZASP kupił nietrafione obligacje, zwrócił Związkowi pieniądze. Wyrażał też uznanie dla prezesury Kazimierza Kaczora. Reaktory jądrowe III generacji produkowane są w Japonii, USA, Francji, Korei Płd. i Rosji. Wszystkie są dobre i bezpieczne. O wyborze reaktora dla Polski zdecyduje cena - powiedział PAP dr inż. Andrzej Strupczewski, ekspert z Instytutu Energii Atomowej w Świerku.

TVN drugim najchętniej oglądanym kanałem TV w 2009 r.


Stacja TVN była drugim najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym w Polsce w 2009 roku, zarówno w peak time, jak i w ujęciu całodobowym, podała spółka TVN w komunikacie, powołując się na dane firmy ABG Nielsen.

Dotowane e-biznesy nie działają


Blisko połowa projektów internetowych, które otrzymały unijne dofinansowanie w pierwszej turze naboru wniosków w 2008 r., do dziś nie została uruchomiona - pisze "Rzeczpospolita".

Szalony debiut na warszawskim parkiecie - kurs rósł nawet o 24 tys. procent!


Wzrostowi kursu praw do akcji debiutanta – Platinum Properties Group przygląda się KNF. Sprawa zajęła się także GPW – informuje gazeta giełdy „Parkiet”.

Plus płaci karę za laptopa za złotówkę


Plus przesadził z hasłem reklamowym. Sąd apelacyjny uznał za zasadną karę 840 tys. zł, którą w 2008 roku nałożył na operatora Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za hasło sugerujące, że laptopa z modemem sprzedaje on za 1 zł.

Analitycy: Do końca tygodnia złoty poniżej 4,00 za euro


Do końca tygodnia złoty może umocnić się do poziomu 3,95 za euro - prognozują analitycy. Polskiej walucie pomaga brak złych informacji z krajów południowej Europy. Środowa aukcja MF nieznacznie wpłynęła na rentowności 10-letnich obligacji.

Indeks Ifo w Niemczech najmocniejszy od 15 miesięcy


Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w listopadzie do 93,9 pkt z 92,0 pkt w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo we wtorek w komunikacie.

MSP rozpoczyna indywidualne spotkania z OFE


Od poniedziałku resort skarbu rozpoczyna indywidualne spotkania z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi w sprawie prywatyzacji spółek Skarbu Państwa - zapowiedział wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Rośnie ryzyko przegrzania chińskiej gospodarki


Indeks nowych wniosków o kredyty hipoteczne w USA spadł w ubiegłym tygodniu o 12.2%. Na ten spadek złożyło się 14.3% zmniejszenie wniosków o refinansowanie kredytu i 5.7% zniżka aplikacji o kredyt przeznaczony na nowe zakupy nieruchomości.

MG: wzrost produkcji przemysłowej w grudniu wyniósł 8,6 proc. rdr


Wzrost produkcji przemysłowej w grudniu 2009 roku wyniósł 8,6 proc rdr, a w całym IV kwartale 6,4 proc. - poinformowali analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Zdemolowany parkiet


Po czwartkowej panice była pewna nadzieja, że dzisiejsze otwarcie przyniesie chociaż chwilowe odreagowanie, jednak niedźwiedzie pozbawiły złudzeń kupujących. Od początku sesji trwał spadek, który rozwijał się w szybkim tempie aby koło godziny 11 osiągnąć stan, który można określić paniką.

Eurostat zapewnia nowe minima na EURUSD


Wczorajsza publikacja szacunków dotyczących finansów publicznych krajów strefy euro była zimnym prysznicem dla tych, którzy sądzili, że Grecja nie może już niczym (negatywnym) zaskoczyć.

Wzrost opłat za energię elektryczną w '10 powinien być jednocyfrowy - prezes URE


W przyszłym roku wzrost łącznych opłat za energię elektryczną powinien być niewielki, jednocyfrowy - uważa prezes URE Mariusz Swora.

To tylko korekta


Złoty we wtorek osłabił się do głównych walut. O godzinie 17:35 kurs USD/PLN testował poziom 2,7644 zł, EUR/PLN 4,1018 zł, a CHF/PLN 2,7126 zł, co oznacza odpowiednio wzrost o 4,1 gr, 2,3 gr i 1,1 gr w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia.

GPW polubiła skrajności


Pozbawiony wsparcia dwóch największych polskich banków dziś WIG20 tracił na wartości jako jeden z nielicznych indeksów w Europie (sekundował mu hiszpański Ibex).

To już odwilż na rynku kredytowym


Coraz lepsza sytuacja na rynku kredytowym. Wyliczany przez Open Finance i TVN CNBC Biznes indeks dostępności kredytowej wzrósł aż o dwa punkty procentowe w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Oznacza, to że banki chętniej udzielają kredytów.

Ceny akcji w krajach BRIC mogą wzrosnąć nawet o 40 proc.


Akcje spółek w krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) mogą wzrosnąć o 30 do 40 proc. w kolejnych 3-4 latach, ponieważ gospodarki tych krajów będą dynamicznie rosnąć, a ich dług publiczny będzie spadać - uważa Mark Mobius zarządzający funduszami Templeton na rynkach wschodzących.

Nowe zasady składania informacji podsumowujących od 1 stycznia 2010 r.


Ustawa z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług ma na celu wdrożenie zmian wprowadzonych m.in.:

WZA Mostostalu Płock zdecydowało o wypłacie 4 zł dywidendy na akcję


Walne zgromadzenie Mostostalu Płock zdecydowało o wypłacie 4 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Emerytura przedsiębiorcy - tylko 3,5 proc. dochodu


Osoba prowadząca dobrze prosperującą firmę może uzyskać jedynie minimalną emeryturę. Przedsiębiorcy zwykle płacą bowiem takie same składki emerytalne jak osoby zarabiające na etacie ok. 1380 zł netto. W rezultacie 30-letnia obecnie biznes woman może w przyszłości otrzymać emeryturę wynoszącą zaledwie 3,5 proc. jej ostatniego dochodu - wynika z wyliczeń Expandera.

Fedak: nowa ustawa pozwoli na obniżenie bezrobocia o 1-2 pkt. proc. w ciągu 2 lat


Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego w ciągu dwóch lat pozwoli na obniżenie poziomu bezrobocia o 1-2 pkt. proc. - powiedziała na poniedziałkowej konferencji szefowa resortu pracy Jolanta Fedak.

Wzrosty na giełdach; sektor ochrony zdrowia był liderem


Poniedziałek na giełdach w USA przyniósł lekkie wzrosty, a liderem zwyżek były spółki z sektora ochrony zdrowia, gdyż inwestorzy nabrali przekonania, że reforma służby zdrowia spowoduje wzrost liczby ubezpieczonych klientów, co z kolei przełoży się na stabilność i zyski świadczących im usługi firm.

Ipopema podwyższył rekomendację dla Kredyt Banku do "kupuj"


Analitycy Ipopema Securities w raporcie z 1 września podwyższyli rekomendację dla akcji Kredyt Banku do "kupuj-wysokie ryzyko" ze "sprzedaj-wysokie ryzyko", a cenę docelową podwyższyli do 12,9 zł z 4,9 zł.

BGK wypłacił 185 mln zł wnioskodawcom programów unijnych


Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił w styczniu wnioskodawcom programów unijnych około 185 mln zł - poinformował w poniedziałek rzecznik banku Piotr Stalęga. Od początku roku BGK zrealizował ok. 1,3 tys. zleceń wypłaty.

Dyrektor Ignaliny sceptycznie o nowej siłowni


Dyrektor Ignalińskiej Elektrowni Atomowej Wiktor Szewałdin sceptycznie ocenia możliwość wybudowania nowej siłowni w Ignalinie, jeżeli ten projekt, zgodnie z założeniem, miałyby realizować Litwa, Polska, Łotwa i Estonia.

MSWiA: nowe kryteria i zasady naboru projektów e-biznesowych


Od nowego naboru wniosków na dofinansowanie e-usług ze środków unijnych zmieniają się kryteria i procedura ich składania. Przedsiębiorcy nie będą musieli już osobiście dostarczać dokumentów i oczekiwać w kolejkach. Składanie wniosków będzie odbywać się tylko przez Internet. O tym czy projekt zostanie zakwalifikowany zadecyduje jego jakość, innowacyjność i efektywność ekonomiczna.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.