Będzie nowy płatny urlop


Pracodawca będzie musiał dać 6 dni dodatkowego płatnego urlopu pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Jeśli sfinansuje mu naukę, to świadczenie takie nie będzie opodatkowane - zdecydował w piątek Sejm.

Ropa naftowa jest wyceniana na rynkach paliw w USA poniżej 75 USD/b. Dolar umacnia się wobec euro, a to ogranicza popyt na surowce - podają maklerzy. Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że rząd będzie musiał dokładnie przeanalizować sprawę ew. fuzji PKO BP z BZ WBK. Według białoruskich ekspertów, Rosja za wszelką cenę dąży do przejęcia kontroli nad białoruskim przemysłem paliwowym.Notowana na rynku NewConnect spółka Infosystems chce do końca III kwartału przeprowadzić nową emisję akcji o wartości ok. 4-5 mln zł. Środki chce przeznaczyć na przejęcie dwóch firm informatycznych z Niemiec i Rosji - podał Infosystems w komunikacie prasowym. Zawarte porozumienie gazowe między PGNiG a Gazpromem gwarantuje przesył rosyjskiego gazu przez nasze terytorium na Zachód przez kolejne 37 lat oraz upust na cenie odbieranego gazu w zamian za odstąpienie przez Polskę od roszczeń wobec Gazpromu z tytułu zaległych opłat za tranzyt - powiedział w czwartek PAP wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. Komentując osiągnięcie przez Polskę najwyższego wskaźnika wzrostu gospodarczego w całej Unii Europejskiej, niemiecki dziennik "Die Welt" napisał w swym wydaniu poniedziałkowym, iż pejoratywne dawniej określenie "polnische Wirtschaft" (polska gospodarka) nabiera w nowych okolicznościach pozytywnego wydźwięku.

Banki centralne w USA, Polsce i Nowej Zelandii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Po Portugalii i Grecji przyszła pora na obniżenie ratingu Hiszpanii.

W czasie dzisiejszej sesji na zagranicznym rynku walutowym mogliśmy obserwować systematyczną zwyżkę notowań EUR/USD z poziomu 1,4700 aż w okolice 1,4850. Wsparciem dla eurodolara okazały się dane, jakie napłynęły dziś z amerykańskiego rynku pracy. Niesprzyjające warunki pogodowe przełożą się na wyniki finansowe co najmniej kilkunastu giełdowych firm. Zwłaszcza dla tych z branży budowlanej - informuje "Puls Biznesu".

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) rozważa wprowadzenie nawet trzech nowych indeksów - dla obligacji skarbowych, najpłynniejszych spółek z NewConnect oraz rynku Catalyst, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego. Eurodolar, a w ślad za nim złoty, stracił w związku z obniżeniem ratingu Portugalii, jednak do końca tygodnia ostatnie osłabienie może zostać skorygowane, a złoty umocni się do ok. 3,86 za euro - oceniają dilerzy. Bogdanka rozpoczęła proces udostępniania akcji pracowniczych, czyli 3.243.000 akcji, stanowiących ok. 9,5 proc. kapitału spółki. Może on potrwać około 2 miesięcy, nabyte walory będą mogły być sprzedane najwcześniej 9 grudnia 2011 roku - podała Bogdanka w komunikacie prasowym.Zbliża się kolejne losowanie do otwartych funduszy emerytalnych. Czas na dokonanie samodzielnego wyboru mamy tylko do 10 stycznia. - We wtorek w dwóch transakcjach pakietowych sprzedano 9 mln akcji Boryszewa, stanowiących ponad 14 proc. kapitału spółki. Nieprawdą jest, że banki nie udzielają kredytów dla prowadzących działalność gospodarczą. Nieprawdą jest też, że - nawet w prostej sytuacji - negatywna decyzja kredytowa to zawsze wina banku.

Pawlak: Wzrost PKB wyniósł 3,0-3,5 proc.


Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że zgodnie z szacunkami resortu gospodarki wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł 3,0-3,5 proc.

Zysk Apple'a nie mieści się w głowie


3,1 mld dol zarobił na czysto Apple, kalifornijski producent kultowych komputerów i gadżetów elektronicznych. To o 86 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i o 36 proc. powyżej średnich oczekiwań analityków. - To złamanie prawa grawitacji - nie krył zaskoczenia Gene Muster, analityk w firmie Piper Jaffray.

Mroczek: Nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej


Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Jarosław Mroczek powiedział we wtorek w Szczecinie, że Polska nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej w energetyce kraju z 1 proc. do planowanych 2,3 proc. w 2010 r.

Złoty lekko umocnił się we wtorek dzięki optymizmowi na rynku globalnym


We wtorek złoty lekko umocnił się wobec euro i dolara. Analitycy podkreślali, że na światowych rynkach przeważały optymistyczne nastroje, choć sama sesja była bardzo spokojna.

Dysonans


Czwartkowa sesja przyniosła na naszym parkiecie znaczący spadek indeksów przy wyraźnym wzroście obrotów. Gdy sytuacja zewnętrzna przestała nam sprzyjać, między innymi poprzez słabsze dane makro, zgodnie z oczekiwaniami widoczna od dwóch tygodni słabość rynku i brak wyraźnego odskoczenia od wsparcia zemściły się na rynku.

Ożywienie w budownictwie


Dziennik "Polska The Times" obszernie opisuje ożywienie, jakie zapanowało w budownictwie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące koniunktury w gospodarce pokazują, że od początku roku więcej się buduje.

"Najgorsze obawy o grecką gospodarkę zostały potwierdzone"


Najgorsze obawy o grecką gospodarkę zostały potwierdzone po wizycie inspektorów Unii Europejskiej. Pomimo tego Grecja nie będzie ubiegła się o wsparcie finansowe z zagranicy - powiedział grecki premier George Papandreou w parlamencie greckim.

Udział TVN w oglądalności w I kwartale spadł do 15,0 procent


Pod względem oglądalności ogółem udział TVN w pierwszym kwartale 2010 roku spadł rok do roku do 15,08 proc. z 15,9 proc. Stacja znalazła się z TVP2 na drugim miejscu w zestawieniu po TVP1 - podał Presserwis na podstawie danych AGB Nielsen Media Research.

Kto może składać kwartalne deklaracje VAT?


Najczęściej podatnicy wybierają miesięczny sposób rozliczania VAT. Jednak obecnie wszyscy podatnicy mogą wybrać możliwość rozliczania tego podatku raz na kwartał. Ustawodawca w przypadku podatników niebędących małymi podatnikami dodatkowo nałożył na nich pewne obowiązki.

Nadchodzą lepsze czasy dla pielęgniarek


Od 2013 r. rozpoczynające pracę pielęgniarki w Wielkiej Brytanii będą musiały legitymować się ukończeniem czteroletnich studiów pielęgniarskich, gdzie nacisk będzie położony na pracę środowiskową, z ludźmi starszymi, praktyczne szkolenie i pracę poza szpitalem - przewidują nowe zasady ogłoszone w czwartek przez resort zdrowia.

PDA Budostalu-5 wzrosły w debiucie na NewConnect o 4 proc., do 1,51 zł


Prawa do akcji serii D Budostalu-5 wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 4 proc., do 1,51 zł.

Bytom dostarczy oficjalne stroje na Mistrzostwa Europy w 2012 r.


Spółka odzieżowa Bytom podpisała z EURO 2012 Polska sp. z o.o umowę na wykonanie i dostarczenie oficjalnych strojów na organizowane przez UEFA Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r., poinformowała spółka w komunikacie. Wartość kontraktu nie została podana.

Ropa drożeje; nadal przeważają oceny, że popyt wzrośnie


- Ropa naftowa drożeje na rynkach paliw w USA. Wśród inwestorów nadal dominują oceny, że popyt na paliwa wzrośnie - podają maklerzy.

Raiffeisen podniósł cenę docelową Cyfrowego Polsatu do 18,20 zł


Analitycy Raiffeisen podwyższyli cenę docelową dla akcji Cyfrowego Polsatu o 19 proc., do 18,20 zł.

Utrzymanie negatywnych nastrojów


Mimo znacznie lepszych od oczekiwań wiadomości makro z amerykańskiej gospodarki, które napłynęły wczoraj po południu, inwestorzy nie zdołali utrzymać kursu EUR/USD ponad poziomem 1,48. W nocy pojawił się silny spadek , który sprowadził tę parę w okolice 1,4750.

DM BOŚ wycenia akcje Delko


Dom Maklerski BOŚ, w raporcie z 18 sierpnia, wycenia akcję Delko, dystrybutora chemii gospodarczej, na 13,59 zł.

Ile wyjmiemy z portfela


Podatek od nieruchomości od przyszłego roku poszybuje w stolicy maksymalnie w górę, a ten od ciężarówek i tirów wzrośnie tylko o wskaźnik inflacji. Za psa nadal nie trzeba płacić - pociesza "Życie Warszawy".

Niespodziewany spadek indeksu ZEW w Niemczech


Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w październiku niespodziewanie gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW.

Grupa Lotos w piątek obniżyła ceny paliw


Grupa Lotos w piątek obniżyła ceny paliw - poinformowało biuro prasowe spółki. O 31 zł na tysiąc litrów zmalała cena benzyny bezołowiowej 95 i 95AL, a o 12 zł spadła cena benzyny bezołowiowej 98. Z kolei o 38 zł na tysiąc litrów obniżono cenę oleju napędowego, a o 5 zł - cenę oleju opałowego.

Zysk netto grupy BRE Banku


Zysk netto grupy BRE Banku w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 72,5 mln zł z 198,5 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się poniżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 83 mln zł.

Sejm przyjął wszystkie senackie poprawki do budżetu na 2010 r.


Sejm przyjął w piątek 16 poprawek senackich do ustawy budżetowej na 2010 r. Jak powiedział podczas czwartkowej debaty nad nimi przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Paweł Arndt (PO), są to poprawki "drobne i korygujące", które nie ingerują zasadniczo w ustawę budżetową.

Cena i czas


Przed kulminacją publikacji raportów półrocznych na początku ubiegłego tygodnia można było spodziewać się nieco większej zmienności na warszawskim parkiecie. Faktyczna skala zmian cen na szerokim rynku okazała się być zaskakująco wysoka, a przez rynek przeszła mocna fala wyprzedaży.

Raport analityczny Cinema City


Oczekujemy, że spółka w 1Q'10 pokaże rekordowe wyniki w segmencie kinowym. Zwracamy uwagę, że całej branży kinowej w 2010 roku sprzyja silny box office oraz coraz więcej filmów w technologii 3D, co istotne zwiększa osiągane marże. W naszej nowej prognozie skorygowaliśmy w górę wyniki segmentu kinowego w 2H'10. Uwzględniliśmy także wprowadzone podwyżki cen z początku roku oraz zwiększyliśmy udział biletów na filmy 3D w ogóle sprzedanych biletów, co ma pozytywny wpływ na wyniki. Podsumowując, wycenę 1 akcji podwyższyliśmy do 35.9 PLN, dlatego uwzględniając obecną cenę rynkową zmieniliśmy także nasze zalecenie z redukuj na akumuluj.

Niespodziewane osłabienie złotego


Czwartkowe osłabienie złotego może być pewnym zaskoczeniem, ale inne waluty krajów naszego regionu tracą jeszcze silniej względem euro. Zdaniem analityków kurs PLN nie powinien jednak przekroczyć 4,14 za euro.

APEC: konkretne zobowiązania ws. klimatu w 2010


Światowi przywódcy na szczycie Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) opowiedzieli się w niedzielę za przesunięciem zawarcia prawnie wiążącego paktu klimatycznego na rok 2010 lub później w ramach kompromisu przed grudniowym szczytem w Kopenhadze.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.