Allianz będzie reasekurować i zmieni nazwę


Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska ma zamiar prowadzić również usługi reasekuracyjne - dowiedział się "Parkiet"

Aby zostać naczelnikiem urzędu skarbowego nie wystarczy być najlepszym z kandydatów - donosi "Rzeczpospolita", nawiązując do ogłoszonego w lutym przez Ministerstwo Finansów, konkursu na naczelników 201 urzędów skarbowych. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, który jest skierowany dla seniorów. Nowe rozwiązanie, stosowane w innych krajach, pozwoli starszym osobom na uzyskanie w bezpieczny sposób dodatkowych środków finansowych. Duzi gracze rynku kredytów mieszkaniowych z 2008 r.: BRE, Millennium i Polbank EFG wracają do gry. Obniżają ceny i szerzej otwierają się na współpracę z pośrednikami finansowymi. Zmiany polityki działania tych instytucji mają ogromne znaczenie dla poszukujących pieniędzy na wymarzony kąt. Millennium, BRE i Polbank EFG, obok Kredyt Banku i PKO BP, znajdowały się w pierwszej piątce rozdających karty na rynku kredytów mieszkaniowych, w rekordowym pod względem sprzedaży 2008 r.Zaskakująca decyzja Fed o podwyżce stopy dyskontowej o 25 pb., zwłaszcza że podjęta poza zwykłym posiedzeniem oraz spadki na giełdach azjatyckich nie wróżyły najlepiej otwarciu w Europie. Zaskoczenia nie było, ale negatywna reakcja na tym się skończyła i indeksy od początku zaczęły odrabiać straty. Wskaźniki PMI miały mieszaną wymowę, jednak też nie wywołały głębszego osłabienia. W efekcie większość indeksów zakończyła notowania na plusach nie przekraczających 1%. Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przeciwna szybkiej prywatyzacji rynków hurtowych. Zdaniem Izby, prywatyzacja powinna doprowadzić do tego, by producenci rolni mieli stały wpływ na to, co dzieje się na tych rynkach - powiedział PAP prezes Izby Wiktor Szmulewicz. Osoba prowadząca dobrze prosperującą firmę może uzyskać jedynie minimalną emeryturę. Przedsiębiorcy zwykle płacą bowiem takie same składki emerytalne jak osoby zarabiające na etacie ok. 1380 zł netto.  W rezultacie 30-letnia obecnie biznes woman może w przyszłości otrzymać emeryturę wynoszącą zaledwie 3,5% jej ostatniego dochodu – wynika z wyliczeń  Expandera.

Na rynku forex kolejny dzień obserwujemy silne umocnienie europejskiej waluty względem amerykańskiego dolara. Do dużej dynamiki wzrostu doszło wczoraj wieczorem. Obecnie aprecjacja euro jest kontynuowana. Czy to już koniec trendu spadkowego na rynku euro dolar?

Po uspokojeniu nastrojów przez Bena Bernanke, inwestorzy z niepewnością oczekiwali na dane zza oceanu. Do momentu ich publikacji zachowywali dużą wstrzemięźliwość w podejmowaniu aktywności na rynku. Okazało się, że ta ostrożność była w pełni uzasadniona. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 496 tys. i była dużo wyższa, niż się spodziewano. Również informacje o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku nie były optymistyczne. Z wyłączeniem środków transportu ich wielkość obniżyła się o 0,6 proc., podczas gdy liczono na wzrost o 1 proc. Reakcja rynków mogła być tylko jedna. Indeksy poszły ostro w dół. Początek handlu na Wall Street przyniósł spadki sięgające 1,5 proc. Liczba turystów korzystających w Polsce z noclegów w styczniu 2010 r. spadła do 191 tys. 289 osób z 200 tys. 115 w grudniu 2009 roku - podał GUS.

"Odwołanie Anity Gargas odbieramy jako ponure zwycięstwo gen. Jaruzelskiego" - napisali w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich szefowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Jednocześnie poprosili o interwencję w sprawie odwołania wiceszefowej TVP1 z powodu emisji filmu o generale. Ich zdaniem, decyzja zarządu TVP w tej sprawie jest czysto polityczna. Berlin chce w pojedynkę uratować strefę euro, narzucając innym krajom UE dyscyplinę budżetową na wzór niemiecki - pisze w czwartek francuski dziennik "Le Figaro". Gazeta krytykuje wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel i nazywa Niemcy "samotnym jeźdźcem Europy". Jeszcze przed wakacjami minister skarbu Aleksander Grad może wprowadzić komisarza do TVP - twierdzi "Polska The Times".Blisko 130 ubogich i niepełnosprawnych z gminy Ełk (warmińsko-mazurskie) za darmo otrzyma od samorządu stacjonarne komputery z dostępem do szerokopasmowego internetu. Będą z niego korzystać przez 8 lat, przejdą też szkolenia z poruszania się po sieci. Polskę ogarnęła gorączka wdrażania nowych e-usług. Podczas zakończonego niedawno naboru do działania 8.1 "Wspierania działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka złożona została rekordowa liczba wniosków o dofinansowanie, ponad 14-krotnie przekraczająca pulę środków przewidzianą w tej rundzie aplikacyjnej. Piątkowe dane o rynku pracy w USA przyniosły euforię na rynku i złoty przebił tegoroczne szczyty, a możliwe jest jego dalsze umocnienie.

Silne odbicie na giełdach


Nastroje na początku piątkowej sesji na Wall Street wsparte zostały przez lepszy od oczekiwań odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy. Głównym indeksom udało się wzbić ponad poziom poprzedniego zamknięcia, jednak ruch ten okazał się krótkotrwały i ostatecznie giełdy zakończyły dzień na minusach.

Węgierskie banki czeka trudna przeprawa z nowym rządem


Węgierskie banki, które znajdują się w większości w zagranicznych rękach, znajdą się pod presją jeżeli chodzi o zyski, przychody i jakość aktywów, bo nowy, centroprawicowy rząd planuje je mocno opodatkować i pozbawić głównego silnika napędzającego wzrost akcji kredytowej.

W przyszłym tygodniu możliwa kontynuacja korekty


Informacje z polskiej gospodarki są ignorowane z punktu widzenia notowań złotego, w przyszłym tygodniu nie należy spodziewać się, że będzie inaczej. Kurs, który będzie kształtował się pod wpływem nastrojów panujących na globalnym rynku, może się konsolidować lub kontynuować korektę. Stabilizacji cen z możliwością wzrostu można oczekiwać, jeśli chodzi o krajowe obligacje.

Komisja ds. ścigania wysokich cen zaczęła działalność


Produkty rolno - spożywcze mogą stanieć jeszcze w tym roku. Dziś rozpoczęła działalność komisja badająca czy ceny tych artykułów nie są zbyt wysokie. Minister rolnictwa Marek Sawicki oczekuje, że w ciągu sześciu miesięcy będą gotowe propozycje prawne, które uporządkują rynek.

Coraz bliżej strajku w TVP


Związkowcy w Telewizji Polskiej podjęli decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego. - Referendum odbędzie się jak najszybciej, jak tylko uda nam się przygotować technicznie - zapowiedział rzecznik związkowców Mariusz Jeliński.

Gilowska z Orłowskim w prezydenckiej radzie?


Jeszcze w tym roku Lech Kaczyński może powołać Narodową Radę ds. Rozwoju - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Czwarty wzrost z rzędu,ale wciąż pod oporem


Początek tygodnia przyniósł solidne wzrosty na europejskich parkietach - w tym także na GPW - a po udanej obronie majowych dołków w ubiegłym tygodniu przyszedł czas na forsowanie oporu.

Benzyna nawet po 5 złotych


Latem za jeden litr benzyny możemy płacić nawet 5 zł. Ceny paliw idą szybko w górę, bo świat wychodzi z kryzysu gospodarczego - informuje "Gazeta Wyborcza".

Za 2, 3 lata Polska zejdzie z deficytem poniżej 3 proc. PKB


W okresie dwóch, trzech lat Polska zejdzie z deficytem sektora finansów publicznych poniżej poziomu 3 proc. PKB - powiedział w piątek minister finansów Jacek Rostowski.

Temperatura w górę przed danymi z USA


Środa była dobra dla złotego. Naszą walutę wsparły przede wszystkim wyniki przetargu 2-letnich obligacji, gdzie łącznie sprzedano papiery za 6,6 mld zł (z uwzględnieniem przetargu dodatkowego), przy najwyższym w historii zgłoszonym popycie (łącznie ponad 20,4 mld zł).

Złoty przełamał 3,84 zł za euro!


Inwestorzy przed Świętami Wielkiej Nocy ograniczyli aktywność na rynku walutowym i obligacji. Handel na tych dwóch rynkach do końca tygodnia powinien przebiegać bez większych zmian, z zachowaniem tendencji do lekkiego umocnienia złotego - oceniają analitcy.

Fitch podtrzymuje rating BB+ dla PKN; perspektywa negatywna


Fitch podtrzymał rating "BB+" dla PKN Orlen, nadał mu perspektywę negatywną - poinformowała agencja w piątkowym komunikacie.

Nasz Klasa wybierze prezydenta


Największy polski portal społecznościowy, Nasza Klasa, który ma 14 mln użytkowników, zorganizuje w sieci wybory prezydenckie - pisze "Rzeczpospolita". Każdy dorosły użytkownik portalu będzie mógł oddać głos na kandydata oficjalnie zarejestrowanego przez Państwową Komisję Wyborczą.

China Investment Deal To Exclude Banks


A major financial deal between Taiwan and mainland China could be signed by the end of the year, but banks still won't be allowed to invest in each other, a senior official with Taiwan's financial regulator said Tuesday.

Ciech chce zrefinansować zadłużenie do końca października


Prezes Ciechu Ryszard Kunicki liczy, że do końca października Ciech podpisze umowę dotyczącą refinansowania zadłużenia i zmniejszenia liczby banków obsługujących grupę.

Czy powódź sparaliżuje gospodarkę?


Ten rok, choć jeszcze nie dobiegł półmetka, "obdarowuje" nas hojnie nieprzewidzianymi, groźnymi i tragicznymi wydarzeniami. Mogłoby ich "wystarczyć" na kilka lat. Odbijają się w większości na gospodarkach - polskiej, europejskiej i światowej, które i bez tego mają wystarczająco dużo kłopotów.

Gorzka wódka, Polacy nie piją


Nawet o 10 procent może spaść w przyszłym roku detaliczna sprzedaż wódki w Polsce - ocenia "Rzeczpospolita". Skutki kryzysu gospodarczego do tej branży dopiero docierają. A do producentów dociera, że najbliższe miesiące będą decydujące dla ich "być, albo nie być". Rynkowi może pomóc już tylko grudzień i duża ilość polskich toastów "pod te święta".

Komorowski: stosunkowo szybko powołam szefa NBP


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa, zapowiedział w niedzielę, że stosunkowo szybko powoła nowego szefa BBN. Według marszałka pilnych decyzji wymaga też sytuacja w NBP.

Polska jednym z największych eksporterów mebli


Polska jest jednym z największych eksporterów mebli na świecie. Fotele, krzesła, meble do salonów, jadalni i sypialni polscy producenci wysyłają do krajów UE, a także do USA. W ubiegłym roku eksport mebli miał wartość ok. 5 mld euro.

WIG20 jak Feniks z popiołów


Wczorajsza panika w Europie i USA dla wielu, szczególnie niedoświadczonych inwestorów, zwiastowała potencjalny armagedon na GPW w dniu dzisiejszym. Doświadczeni inwestorzy próbowali jednak dyskontować ewentualne odbicie na giełdach i nasz rynek otworzył się zdecydowanie na plusie.

MF zaoferuje w środę obligacje 10-letnie za 2,0-3,5 mld zł


Na środowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje 10-letnie obligacje nowej serii DS1020 o wartości 2,0-3,5 mld zł, podał resort w poniedziałkowym komunikacie.

Ważne zmiany w podatkach dla firm


Podatek VAT od usług świadczonych za granicą będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy takiej usługi, a nie tam, gdzie siedzibę ma firma świadcząca usługę - przewiduje podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy o VAT.

Wracający z zagranicy - bez świadczeń. Przez imigrantów?


Zmiany wprowadzone w Irlandii w 2004 roku z myślą o powstrzymaniu zjawiska "zasiłkowej turystyki", polegające na ograniczeniu dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów z nowych państw UE, uderzają w irlandzkich emigrantów powracających do kraju po dłuższym pobycie za granicą - pisze poniedziałkowy "The Irish Examiner".

12 osób oskarżonych w tzw. aferze mleczarskiej


12 osób, głównie szefów Radomskiej Spółdzielni Mleczarskiej Rolmlecz i członków zarządów spółdzielni spożywców "Społem" w Radomiu, Puławach i Lublinie, oskarżyła prokuratura w związku z tzw. aferą mleczarską - poinformował we wtorek szef Prokuratury Rejonowej Radom-Wschód Robert Czerwiński.

Cypr otwarty dla polskich przewoźników


Polscy przewoźnicy czarterowi będą mogli latać na Cypr bez konieczności uzyskiwania zezwoleń - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. Wcześniej musieli o nie prosić cypryjski urząd lotnictwa.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.