Na czym zarabia Fed?


Fed zarobił na kryzysie. Według danych, do których dotarł "Financial Times", amerykańska Rezerwa Federalna na pożyczkach udzielonych bankom przez ostatnie dwa lata zarobiła 14 miliardów dolarów. Kolejnych 19 miliardów Fed zyskał na odsetkach i opłatach pobranych od tych pożyczkodawców, którzy skorzystali z programów powiększania płynności finansowej.

Skonsolidowany zysk netto Tauron Polska Energia wzrósł w I kwartale 2010 roku o blisko 63 proc. rok do roku do prawie 360 mln zł - podał Tauron w komunikacie prasowym. Premia od 10-letnich greckich obligacji przekroczyła wczoraj na pewien czas 500 bp, co nie pozostaje bez wpływu na notowania euro. W tej sytuacji coraz lepiej radzi sobie brytyjska waluta, którą wspierają dodatkowo dobre dane. Względnie dobre wyniki amerykańskich spółek to było zbyt mało by wyciągnąć notowania indeksów na nowe maksima. PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 11 zł, a benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 13 zł i podnosi hurtowe ceny oleju napędowego o 3 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.Analitycy DM PKO BP w raporcie z 13 listopada wydali rekomendację "redukuj" dla Agory. Cenę docelową akcji spółki ustalono na 18,7 zł. Dwaj senatorowie: Charles Schumer z Partii Demokratycznej i Lindsey Graham z Partii Republikańskiej przedstawili projekt reformy imigracyjnej, którą prezydent Barack Obama obiecał w czasie kampanii wyborczej. Szanse na jej uchwalenie są jednak niewielkie. Walczący z coraz dotkliwszym deficytem finansów publicznych rząd Niemiec przedstawił w poniedziałek największy w dziejach RFN pakiet oszczędnościowy, dzięki któremu do roku 2014 aktywa budżetu zwiększą się o około 80 mld euro.

Ropa naftowa jest w czwartek wyceniana na giełdzie paliw w Nowym Jorku powyżej 79 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Piątkowe dane o rynku pracy w USA mogą umocnić dolara, przez co do końca tygodnia złoty może się osłabić do poziomu 4,11-4,12 za euro - przewidują analitycy. Na rynku długu spodziewana jest stabilizacja. Obecna wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch, byli wiceministrowie w tym resorcie: Stanisław Gomułka i Stanisław Stec, główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru oraz profesor warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej Andrzej Kaźmierczak - są wymieniani jako potencjalni kandydaci sejmowych klubów do Rady Polityki Pieniężnej.

Jednostkowy zysk netto KGHM w pierwszym kwartale 2010 roku wzrósł do 725,4 mln zł z 627,9 mln zł w pierwszym kwartale 2009 roku Analitycy spodziewali się więcej: przeciętnie 814 mln zł, a ich prognozy wahały się od 687 mln zł do 1066 mln zł. Pakiet pomocowy dla strefy euro w Bundestagu. Niższa izba niemieckiego parlamentu będzie dziś głosować nad udziałem swego kraju w tak zwanym Mechanizmie Stabilizacyjnym dla "16", wartym 750 miliardów euro. Wczoraj sezon wyników w USA rozpoczęła Alcoa, ale paradoksalnie, podobnie jak w kwartał temu, uwaga inwestorów koncentruje się na Chinach, gdzie mamy drugi dzień spadków cen akcji. Pogorszenie nastrojów przyczyniło się do umocnienia jena względem dolara. Notowania pary EURUSD po wczorajszym bardzo wysokim otwarciu i spadkach w pierwszej części dnia zachowują się stabilnie.Autostrada Kraków - Szarów zostanie oddana do użytku, mimo zastrzeżeń wielickich strażaków, informuje "Dziennik Polski". Łączne przychody banków z działalności operacyjnej wyniosły w ub.r. 200,6 mld zł, czyli o 0,9 proc. mniej niż rok wcześniej - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z tego 195,2 mld zł wypracowały banki komercyjne, a 5,4 mld zł spółdzielcze. Blisko milion złotych - taką karę ma zapłacić firma deweloperska J.W. Construction. Grzywnę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za umowy z klientami. Deweloper zobowiązał się do usunięcia z umów niedozwolonych zapisów i podpisania z klientami aneksów. Jednak - mimo deklaracji - tego nie zrobił.

Spory optymizm pomimo spadków


Spirala spadków z ubiegłego tygodnia wprowadziła na rynkach akcji sporo niepewności. Wielu inwestorów i obserwatorów rynku patrzyło na wzrosty z ostatnich kilkunastu miesięcy z niedowierzaniem i ciągłym założeniem, że wkrótce przyjdzie kolejna mocna fala spadkowa. Naturalnie teraz z tych stron pojawiają się głosy o tym, że taka wielka fala właśnie się rozpoczęła, a wydarzenia w Grecji są początkiem kolejnej odsłony kryzysu ze skutkami porównywalnymi z bankructwem banku Lehman Brothers.

Wywłaszczenia nie będą paraliżować inwestycji


Specustawa o Euro 2012 miała ułatwić przygotowanie mistrzostw. Niestety, jej rozwiązania pozostały daleko w tyle za pozostałymi specustawami: drogową, kolejową czy lotniskową. Jej piętą achillesową okazały się przepisy o wywłaszczeniach.

Bezrobotny bezrobotnemu nie równy


W Polsce mamy dwa podstawowe źródła danych o bezrobociu. Pierwsze z nich to sprawozdania urzędów pracy dotyczące bezrobocia rejestrowanego. W tym przypadku definicja bezrobotnego wynika z zapisów pochodzących z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Drugie to ankietowe Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

Firmy straszą wekslem, ale nie mogą zwolnić


Standardem w wielu firmach staje się żądanie od handlowców czy magazynierów podpisania weksla. W ten sposób właściciel zabezpiecza się przed ewentualnymi kłopotami związanymi z niesolidnością pracownika - informuje "Rzeczpospolita".

Oferta Budimeksu za 252,1 mln zł najkorzystniejsza na węzeł Stryków


Oferta Budimeksu na budowę węzła Stryków w ciągu odcinka autostrady A1 o wartości 252,1 mln zł została uznana za najkorzystniejszą przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Dzięki dobrym danym z USA złoty będzie umacniał się cały tydzień


Nastroje podczas dzisiejszej sesji, po odczycie lepszych od oczekiwań piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, pozostaną dobre. Zdaniem analityków to powinno stwarzać złotemu korzystne warunki do pozostania na silnych poziomach przez cały nawet tydzień.

Polska może mieć złoża gazu ziemnego na 100-200 lat


Polska może mieć niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego, które wystarczą nawet na 100-200 lat - wynika z szacunków amerykańskich firm. Według Głównego Geologa Kraju, wydobycie mogłoby się zacząć za 10-12 lat, jeśli badania potwierdzą, że takie złoża rzeczywiście posiadamy. Pierwszy odwiert zostanie wykonany w kwietniu br.

BCC: przyspieszyć przygotowania do polskiej prezydencji w UE


Business Centre Club ocenił we wtorek, że wejście w życie Traktatu Lizbońskiego (co nastąpiło 1 grudnia) jest sukcesem Unii Europejskiej i sukcesem Polski. BCC zaapelował jednocześnie o przyspieszenie prac przygotowawczych do objęcia polskiej prezydencji w UE, która przypada na drugą połowę 2011 roku.

Dynamiczna machina czy kuźnia z wygaszonym piecem


Aby województwo śląskie mogło się lepiej rozwijać, niezbędne są decentralizujące kraj rozwiązania prawne, dające większą samodzielność regionom - ocenili uczestnicy poniedziałkowej konferencji "Śląsk - dynamiczna machina czy kuźnia z wygaszonym piecem" w Katowicach.

Flauta na rynku walut i obligacji


Zdaniem ekspertów, ostatni dzień tygodnia oznacza flautę na rynku walut i obligacji. Złoty będzie dryfował w okolicach 4,15 za euro, bez zmian pozostaną poziomy rentowności papierów dłużnych.

Emerytalne mącenie w głowie


Do 2013 r. na wypłatę emerytur może zabraknąć, jak prognozuje ZUS, blisko 300 miliardów zł. To tyle, ile państwo wyda w przyszłym roku na wszystko, co zaplanowało w budżecie, pisze "Gazeta Wyborcza".

Diabelski plan fiskusa uderzy w obywateli


Ministerstwo Finansów chce odebrać firmom prawo do zwrotu nadpłaconego podatku - alarmuje "Puls Biznesu". "To bezprawie" - wtórują gazecie eksperci.

Sarkozy says FX issue must be focus of global debate


Economic debate at the global level must focus on the gulf between levels of the euro and the dollar, French President Nicolas Sarkozy said as he vowed to protect domestic industry in a speech to businesses.

Polskie Jadło ogłasza nowe kierunki działania


Zarząd Spółki Polskie Jadło S.A. z siedzibą w Krakowie przedstawił ogólne plany firmy związane z jej działalnością. Nową strategię na lata 2010-2012 Spółka zaprezentuje w terminie pomiędzy 16 a 18 listopada 2009 r.

Małe firmy zyskują, gdy kupi je załoga


Ministerstwo Gospodarki proponuje, by przynajmniej część spółek przeznaczonych do prywatyzacji do końca przyszłego roku sprywatyzować za pomocą leasingu pracowniczego. Ekonomiści mają bardzo różne opinie na temat tej formy prywatyzacji.

Spuścizna po Jacksonie do końca roku przyniesie 200 mln dol.


Spadek po Michaelu Jacksonie tylko do końca tego roku powiększy się o 200 mln dol., głównie za sprawą zwiększonej sprzedaży jego albumów oraz planowanego filmu, w którym wykorzystany zostanie m.in. materiał wideo z ostatnich prób piosenkarza przed planowaną serią koncertów - oszacował John Branca, jeden z prawników zarządzających jego majątkiem.

PDA Eko Holding wzrosły na otwarciu w debiucie


Prawa do akcji sieci supermarketów Eko Holding wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 10 proc., do 7,91 zł.

Lotos trafi w ręce arabskich szejków?


Środowa sesja na GPW przynosi kontynuację wczorajszych spadków głównych indeksów. WIG20 o godzinie 11.15 traci 0,23 proc. i wynosi 2384pkt. Większa przecena dotknęła spółki małe, których indeks sWIG80 zniżkuje o 0,6 proc. Przed przeceną bronią się jedynie spółki średnie, których indeks mWIG40 znajduje się na poziomie wczorajszego zamknięcia.

AIG znów ma zysk, trzeci kwartał w ciągu ostatnich czterech


American International Group Inc. zanotował zysk kwartalny, po raz trzeci w ciągu ostatnich czterech kwartałów, bo zmniejszyły się odpisy i wzrosły przychody inwestycyjne. Zysk netto AIG wyniósł w I kw. 2010 r. 1,45 mld USD wobec straty 4,35 mld USD w I kw. 2009 - podała spółka w piątek w komunikacie.

Spadek zysku londyńskiej giełdy


Zysk przed opodatkowaniem londyńskiej giełdy papierów wartościowych (LSE) za pierwsze półroczne spadł do 79,4 mln funtów, a przychody spadły o 4 proc. względem drugiego półrocza poprzedniego roku obrachunkowego ze względu na trudne czasy w handlu gotówkowym akcjami.

Kiedy poczęstunek nie jest kosztem podatkowym


Problematyka zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków na poczęstunek dla kontrahentów wciąż budzi wiele wątpliwości i wywołuje rozbieżności nawet wśród samych organów podatkowych. Spory wynikają z różnych interpretacji pojęcia kosztów reprezentacji, które to zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) należą do katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów (w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych).

Doradca prywatyzacyjny dla Ruchu wybrany


Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało konsorcjum BAA Polska oraz Kancelarię Adwokacką Piotr Kuliński, Joanna Jaczewska-Zimińska, Dorota Kulińska na doradcę prywatyzacyjnego dla Ruchu - podało MSP na stronie internetowej.

Liczba sprzedanych samochodów osobowych spadła o 0,4 procent


Liczba sprzedanych samochodów osobowych w listopadzie 2009 roku w Polsce wyniosła 27.018, czyli w ujęciu rok do roku spadła o 0,4 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Rosja chce objąć 25 proc. światowego rynku energii nuklearnej


Rosja powinna kontrolować co najmniej 25 proc. światowego rynku w sferze budowy i obsługi elektrowni jądrowych - oświadczył w czwartek premier Władimir Putin. Zapowiedział też zainwestowanie w tym roku 6 mld dolarów w rozwój energii nuklearnej w kraju.

Warszawska giełda rozpocznie czwartkowe notowania neutralnie


W wyniku słabszych danych z USA indeksy GPW, które zamknęły się wczoraj na minusach, dziś raczej nie będą w stanie poprawić swoich wartości. Zdaniem analityków sesja rozpocznie się neutralnie, później zdecydują kolejne dane z USA.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.