Rząd chce zjeść ciastko i mieć ciastko


Rząd chce prywatyzować spółki Skarbu Państwa, a jednocześnie zachować w nich władzę. We wtorek przyjął projekt ustawy o "złotym wecie", autorstwa resortu skarbu, która pozwoli mu sprzeciwiać się decyzjom zarządów nawet sprywatyzowanych firm, ale zmieni obowiązujące przepisy, których zmiany domaga się Unia.

Ratingi kredytowe krajów środkowo-wschodniej Europy mogą w tym roku być poprawione w przeciwieństwie do zachodniej Europy, gdzie może nastąpić ich obniżenie - ocenił Gyula Toth, ekonomista UniCredit SpA, w opublikowanej w środę nocie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada umowa między spółkami, o podpisaniu której poinformował w środę Petrolinvest. French insurer AXA SA (AXA) said Wednesday it has successfully completed a rights issue that raised around EUR2.07 billion of fresh capital.Koniec hazardu w internecie - takie zadanie postawi przed sobą rząd na wtorkowym posiedzeniu. Ministrowie jednocześnie chcą przepchnąć projekt wprowadzający Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych w internecie. Eksperci przekonują, że blokada stron internetowych zawierających nielegalne treści, prowadzi do coraz większego ograniczania wolności słowa w sieci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Po tym, jak w czwartek złoty tracił na wartości w efekcie złych danych ze Stanów Zjednoczonych, w piątek sytuacja może ulec odwróceniu - także ze względu na informacje napływające z USA. W USA wahania kontraktów na indeksy. Do wzrostów na giełdach mogą zachęcać informacje dotyczące Dubaju, ale zniechęcają dane o mniejszych wydatkach amerykańskich konsumentów w Czarny Piątek - podają maklerzy.

Prezydent USA Barack Obama ogłosił w czwartek projekt nowego podatku od około 50 największych instytucji finansowych. Wśród nich jest wiele takich, które ratując się przed bankructwem skorzystały z pomocy rządu, a dziś znowu notują zyski i wypłacają swoim pracownikom milionowe premie.

Ministrowie finansów grupy G20, zrzeszającej najbardziej uprzemysłowione państwa świata, najprężniejsze rynki wschodzące oraz międzynarodowe instytucje - UE i MFW, spotkali się w piątek w St Andrews w Szkocji, by omówić stan globalnej gospodarki. 10 grudnia odbędzie się aukcja 85 proc. udziałów warszawskiego Wydawnictwa "Wiedza Powszechna" - poinformował w czwartek resort skarbu. Resort ogłosił też aukcje udziałów i akcji kilku kolejnych spółek.

Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczyna się w spokojnych nastrojach - kurs EUR/PLN pozostaje w okolicach 4,1000, a notowania USD/PLN oscylują wokół 2,8600. Spokój w czasie dzisiejszej sesji jest zaskakujący, biorąc pod uwagę doniesienia z krajowej gospodarki. W spokojnych nastrojach przebiega początkowa część czwartkowych notowań na warszawskim parkiecie. WIG zaczął pod kreską, ale gdy tylko niewielkie plusy pojawiły się na dojrzałych parkietach europejskich, też wyszedł ponad kreskę. Generalnie jednak porusza się w obszarze wyznaczonym przez wtorkowe notowania. Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie na pewno rozpocznie się? od poślizgu. Z uwagi na awarię na GPW start notowań oczekiwany jest o godzinie 11-tej. Sesja w Warszawie powinna też rozpocząć się od wzrostów. Nie wykluczone, że będą one silne.Zdecydowane "tak" - oto jeszcze nieoficjalny wynik referendum przeprowadzonego w fabryce Fiata pod Neapolem. Załoga popiera podpisane przez cztery związki zawodowe porozumienie z koncernem o przeniesieniu z Polski do Włoch produkcji modelu panda. Lenovo Group, czwarty pod względem wielkości producent pecetów na świecie podał, że w ciągu pięciu lat na produkty związany z mobilnym Internetem będzie przypadać 10-20 procent jego przychodów. Firma stawia na rozwój informatyki bezprzewodowej. Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się solidną zwyżką głównych indeksów. Dow Jones wzrósł o 1,29%, S&P 500 zwyżkował o 1,36%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,40%. Do wzrostów na parkietach przyczyniły się gołębie komentarze prezesów banków federalnych z Chicago oraz St. Louis, którzy są zwolennikami utrzymania niskich stóp procentowych w USA w długim terminie.

Rostowski dla "Rz": Rekordowy deficyt budżetu


Przyszłoroczny deficyt budżetowy wyniesie 52,2 mld zł - powiedział "Rzeczpospolitej" Jacek Rostowski, minister finansów. To rekord i prawie dwa razy więcej niż w tym roku.

Ręce precz od OFE


Jeśli Jacek Rostowski, minister finansów, i Jolanta Fedak, minister pracy, przeforsują ideę przesunięcia części składki z OFE do ZUS, to naraża się społeczeństwu. Taki wniosek płynie z badania opinii publicznej, które na zlecenie "Pulsu Biznesu" przeprowadziła grupa IQS.

European,US Refiners To Face Major Crisis -JBC Energy


Refiners in Europe and the U.S. will face a major crisis in the next five years despite a global economic recovery, as dwindling local demand and increased competition from abroad are set to extract a heavy toll from Western lifters, Vienna-based energy consultant JBC Energy said in a report Wednesday.

PKB Estonii spadł w III kw. 2009 o 15,3 proc. rdr


Produkt Krajowy Brutto Estonii spadł w III kwartale 2009 r. o 15,3 proc. rdr, po spadku w II kwartale o 16,1 proc. - poinformowało w czwartek w komunikacie biuro statystyczne w Tallinie.

Jeżeli w twojej firmie wytwarzane są odpady niebezpieczne jesteś zobligowany do współpracy z firmą, która wszelkie

odpady niebezpieczne

odbierze z twojego przedsiębiorstwa. Nasza firma posiada wszelkie niezbędne pozwolenia, aby odbierać odpady niebezpieczne do klientów. Nasza oferta na odpady niebezpieczne obejmuje również odpady medyczne oraz odpady weterynaryjne. Wszystkie odebrane od klientów odpady niebezpieczne transportujemy do miejsca utylizacji.

Gorsze wyniki spółek powodem spadków kontraktów


Gorsze od prognoz wyniki spółek, m.in. MBIA Inc. i Fluor Corp., wpływają na spadek kontraktów na amerykańskie indeksy - podają maklerzy.

Toyota gotowa jest zapłacić grzywnę w wysokości 16,4 mln dolarów?


Firma Toyota Motor Corp. poinformowała amerykański rząd, że jest gotowa zapłacić grzywnę w wysokości 16,4 milionów dolarów – największą karę, jaką kiedykolwiek musiał zapłacić producent samochodów. Rząd Stanów Zjednoczonych chce w ten sposób ukarać japoński koncern samochodowy za niepowiadomienie władz federalnych o problemach z pedałem gazu – poinformował jeden z wysokiej rangi przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Transportu.

MSP zaczeka 180 dni


MSP, które sprzedało 14 mln akcji Lotosu, zobowiązało się do niesprzedawania dalszych akcji tej spółki poprzez giełdę w ciągu 180 dni. W najbliższej przyszłości resort nie planuje kolejnych transakcji na GPW w formule budowy przyśpieszonej księgi - poinformował resort skarbu komunikacie.

Kiedy korekta?


Wczorajszy dzień upłynął dość spokojnie. Nie publikowano żadnych danych makro, które mogłyby wpłynąć na rynki. Po początkowym osłabieniu, dolar odzyskał nieco sił pod koniec dnia. Dziś powinien jednak już tracić.

ABM Solid chce przejąć Resbud w 2010 r.


Spółka budowlana ABM Solid planuje zakończyć przejęcie kontrolowanej przez siebie spółki Resbud w 2010 roku, wynika z komunikatu spółki. Informując o planach połączenia w marcu br. ABM Solid zapowiadał, że przejęcie Resbudu powinno zakończyć się do końca III kw. 2009 r.

Oferta PZU hitem rynku kapitałowego?


PZU to jedna z ostatnich "pereł" polskiej gospodarki, której akcje nie znajdują się na giełdzie. Jest również jedną z najdłużej i najbardziej "dramatycznie" prywatyzowanych. Czy skoro "wszyscy" mówią, iż się opłaca i deklarują kupno akcji, to pewnie mają rację?

TNS OBOP: jedna piąta Polaków pracowała za granicą


Jedna piąta Polaków (20 proc.) przyznaje, że zdarzyło im się pracować za granicą; 12 proc., choć za granicą nie pracowało, rozważa taką możliwość; jednak 22 proc. badanych nie wie, co zrobić, żeby wyjazd do pracy za granicą był bezpieczny - wynika z sondażu TNS OBOP.

Tieto nie rozmawiało i nie rozmawia z Sygnity o przejęciu


- Sygnity nie prowadziło i nie prowadzi rozmów z Tieto w sprawie potencjalnego zaangażowania fińskiej spółki w polskiego integratora - poinformował PAP rzecznik Sygnity Michał Michalski, zaprzeczając piątkowym doniesieniom "Parkietu".

Wall Street czeka drugie dno


- Ceny akcji na Wall Street spadnę jeszcze poniżej minimum z marca tego roku - prognozuje Albert Edwards, analityk i strateg Societe Generale. Edwards uważa, że akcje amerykańskich spółek będą tanieć bo ich ceny poszły zbyt wysoko oraz z powodu osłabnięcia globalnej gospodarki w 2010 roku.

4 złote za euro znów blisko, coraz bliżej...


Pomimo utrzymującej się presji na osłabienie euro wobec dolara i jena oraz słabych nastrojów na rynku akcji złoty znów się umacnia. Dziś notowania EUR/PLN ponownie zbliżyły się do poziomu 4,00.

Apator miał w I półr. 9,3 mln zł zysku netto


Apator miał w pierwszym półroczu 2009 roku 9,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie. To o 36 proc. gorzej niż przed rokiem, ale lepiej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 8,8 mln zł zysku netto.

Optymiści w odwrocie


Nieoczekiwany spadek indeksu zaufania konsumentów Conference Board w USA w lutym, wyraźnie pokrzyżował plany rynkowych optymistów. Pojawiły się wątpliwości, co do ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mówi się o stopniowym wycofywaniu się z programów pomocowych.

PZU może wkrótce trafić w ręce Amerykanóm


Możliwe, że już w maju tego roku Powszechny Zakład Ubezpieczeń trafi w ręce amerykanów - informuje RMF FM. Będzie to możliwe po tym jak PZU trafi na warszawską giełdę.

Spółki medialne w centrum uwagi


Erste podwyższył rekomendację dla Agory i TVN do "kupuj" i podtrzymał"akumuluj" dla Cyfrowego Polsatu

Na rynku walutowym handel wraca do normy


Ze względu na okres świąt jaki przypadł w Stanach oraz Chinach aktywność inwestorów na rynkach walutowych wyraźnie była ograniczona. Niewielka zmienność notowań głównych par walutowych nie była rajem dla daytraderów. Dziś będzie inaczej, ponieważ do gry wracają Amerykanie i handel powinien się ożywić. Dodatkowo napłyną dane makro dotyczące nowojorskiego indeksu koniunktury oraz NAHB.

Goldman Sachs podniósł cenę docelową dla TVN


Goldman Sachs podniósł cenę docelową dla TVN do 18,7 zł z 13,3 zł - podała agencja Bloomberg.

Ergis-Eurofilms miało 7,89 mln zł zysku netto w I poł. 2009 r., spadek o 4,4% r/r


Spółka Ergis-Eurofilms miała 7,89 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2009 roku wobec 8,25 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie w czwartek.

Kiedy najtaniej odwiedzać drogie kurorty?


Jeżeli wybierasz się na Hawaje, do Aspen, Nowego Jorku, Paryża czy też Napy, zabierz ze sobą wypchany portfel. Możesz też przełożyć swój wyjazd na takie okresy, podczas których miejsca te są najtańsze.

Jen zalicza dwutygodniowy dołek względem euro


Wartość jena względem euro spadła do najniższego poziomu od dwóch tygodni jako przygotowanie do publikacji wskaźnika ZEW, który wg prognoz ma odnotować najwyższy poziom od trzech i pół roku.

Dane o PKB USA wsparły giełdy


Na wczorajszej sesji na Wall Street powiało optymizmem, a giełdy zakończyły dzień na solidnych plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 2,05%, S&P 500 o 2,25%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,84%.

Zamieszanie w TVP nie ustaje


Nowa rada nadzorcza TVP spotka się w czwartek z przedstawicielami protestujących związkowców z telewizji publicznej - zapowiada jeden z członków rady, Bogusław Szwedo. W TVP od 13 sierpnia trwa pogotowie strajkowe w związku z podjętymi przez zarząd - czyli w praktyce p.o. prezesa Piotra Farfała - zwolnieniami grupowymi.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.