Kluczowe były dwa dni


Dla notowań złotego dwa dni okazały się kluczowe. We wtorek poznaliśmy odczyt indeksu dla sektora przemysłu w Polsce, który silnie wzrósł i znalazł się powyżej 50 pkt.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii we wrześniu wyniosła 2,9 proc. wobec 2,9 proc. w sierpniu. Nie jest to co prawda żadne odkrycie, skoro WIG20 ustanawia rekordy każdego kolejnego dnia tygodnia, rzecz tylko w tym, że dziś mniej jest niepewności w tej tezie. W środę kurs złotego w stosunku do euro i dolara spadał. Według analityków jest m.in. efekt realizacji zysków po ostatnim umocnieniu polskiej waluty.Na nowojorskiej giełdzie indeks S&P 500 odnotował w poniedziałek szósty z rzędu dzień wzrostów i zakończył sesję na najwyższym poziomie od roku, a akcje firm energetycznych rosły równocześnie z ceną ropy - poinformował Reuters. Najważniejsze informacje, które dotarły do na rynek od wczorajszego poranka to wyniki amerykańskich banków oraz dane z Chin. Obydwie porcje informacji dają mieszane sygnały - są elementy pozytywne, ale są i negatywne. Swiss luxury goods makers Compagnie Financiere Richemont SA (CFR.VX) and Swatch Group AG (UHR.VX) Friday said sales are beginning to rebound amid improving demand, particularly in Asian emerging markets, adding new vigor to industry hopes that well-heeled consumers may return to the shops ahead of Christmas.

Firma Polskie LNG wyłoniła w poniedziałek trzy konsorcja, które do końca grudnia złożą oferty wstępne na budowę terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Do końca maja ma zostać wyłoniony zwycięzca, który planowo - jeszcze latem przyszłego roku - zacznie budowę. Potrwa ona cztery lata.

Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 8 grudnia podwyższyli cenę docelową akcji Komputronika do 11,56 zł z 10,48 zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj". Kontrakty na indeksy w USA pozostają bez większych zmian w piątek, po danych o wzroście gospodarczym w USA w czwartym kwartale 2009.

Oferta Sygnity o wartości 31,84 mln zł brutto w przetargu na budowę i wdrożenie Zintegrowanego Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika, realizowanego w ramach projektu pl.ID, została wybrana jako najkorzystniejsza - poinformowała spółka w środowym komunikacie. Jak wynika z dokumentów sądowych ujawnionych w piątek Steve Jobs skontaktował się z blogiem technologicznym Gizmodo.com i zażądał zwrotu prototypu iPhone’a, jaki zdaniem firmy Apple został skradziony po tym, jak inżynier zatrudniony w firmie zostawił model w barze. - Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło do negocjacji o kupnie 52,7 proc. akcji Ruchu podmiot, który złożył ofertę wiążącą - poinformował PAP Maciej Wewiór, rzecznik resortu.Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nową edycję programu "Rodzina na swoim". Tym razem jednak skorzystać z rządowej pomocy w spłacie kredytów mieszkaniowych będą mogły też osoby samotne. - Program dla singli może wejść w życie za pół roku - zapowiada w TVN CNBC Biznes wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń. Tegoroczne przychody z prywatyzacji sięgają już ok. 7,2 mld zł wobec całorocznego planu opiewającego na 25,0 mld zł, poinformował w czwartek minister skarbu Aleksander Grad. Po zaplanowanej na czerwiec ofercie publicznej spółki Tauron Polska Energia przychody te "na pewno" przekroczą 10,0 mld zł, dodał. Industrial conglomerate Siemens AG (SI) Thursday said it wants it to cut 2,000 jobs in Germany in its industry sector, as it expects demand for products used in the key mechanical engineering market to remain well below 2008 levels long-term.

Continental i United Airlines wracają do rozmów o podniebnej megafuzji


Continental Airlines Inc. prowadzi rozmowy o fuzji z UAL Corp. kontrolującym United Airlines, co z kolei może storpedować negocjacje United w sprawie połączenia z US Airways Group Inc., twierdzi anonimowo osoba bezpośrednio zaangażowana w rozmowy.

Tusk: Polska ma zapasy gazu


Premier Donald Tusk uspokaja, że Polska ma odpowiednie zapasy gazu, które pozwolą przetrwać zimę.

Silne umocnienie na koniec tygodnia


Złoty zakończy piątkowe notowania mocnym akcentem. Mianowicie czterogroszowym umocnieniem do dolara i euro. O godzinie 18-tej za waluty te trzeba było zapłacić odpowiednio 2,8329 zł i 4,0658 zł.

Spór o miliardy z NBP. Do Tuska bez Gilowskiej


Gorący spór o to, ile pieniędzy z NBP ma trafić do budżetu. Z jednej strony barykady stoją członkowie RPP wybrani przez Sejm i Senat, z drugiej prezes NBP oraz członkowie Rady mianowani przez prezydenta. Po południu Rada spotkała się z premierem Tuskiem. Na spotkaniu nie pojawiła się Zyta Gilowska.

Jeżeli w swojej firmie przechowujesz odpady niebezpieczne, powinieneś zadbać o to, żeby wszelkie odpady niebezpieczne były przechowywane w odpowiednich warunkach. Szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na to, czy posiadasz odpowiednie pojemniki na

odpady niebezpieczne

, bowiem tylko wówczas masz pewność, że odpady niebezpieczne nie przedostaną się do środowiska. Szczególnie jest to ważne, jeśli jest mowa o transporcie odpadów niebezpiecznych, który powinien być organizowany jedynie przez firmy wyspecjalizowane w transporcie odpadów niebezpiecznych.

Czy funt pogrąży się w chaosie?


Czwartkowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii nie przyniosły rozstrzygnięcia, które pozwalałoby jednej partii samodzielnie sformować rząd. Brytyjczycy mówią o impasie parlamentarnym (hung Parliament).

Nowojorskie wskaźniki najlepiej od listopada 2009 r.


Powszechne zaskoczenie wywołane nieoczekiwaną podwyżką stóp procentowych nie wpłynęło na spadek aktywności strony popytowej podczas piątkowej sesji. Co więcej, niskie otwarcie podczas ostatniego dnia handlu w ubiegłym tygodniu było jedynie bodźcem do uzupełniania portfeli.

U.S. bankers gather in Chicago, face protests


A top banking industry group on Monday defended the practices of traditional banks while facing protesters who railed against Wall Street abuses.

400 osób do zwolnienia w PLL LOT


- W ramach restrukturyzacji PLL LOT 400 osób do marca przyszłego roku ma zostać zwolnionych z pracy - poinformował w poniedziałek PAP prezes LOT-u Sebastian Mikosz. W spółce zostanie też wypracowany nowy układ pracy.

W Balicach 30 zł za godzinę


Tak drogie parkowanie czeka kierowców, którzy zostawią samochód w zatoczce przy międzynarodowym terminalu na lotnisku w Balicach - przestrzega "Dziennik Polski".

Kontrakty w górę po zwyżce cen metali i lepszych perspektywach dla akcji w 2010 r.


Rosną kontrakty na amerykańskie indeksy po zwyżce notowań metali i lepszych prognozach Credit Suisse Group AG dla rynków akcji w 2010 r. - podają maklerzy.

Statystyka środowej sesji na GPW


WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 1,33 proc. i wyniósł 2081,54 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 185 spółek, 128 spadł, 37 nie zmienił się. Akcjami 4 firm nie handlowano.

Niepewny rynek


Wczorajsza sesja przyniosła lekkie odreagowanie ostatnich spadków i WIG20 zyskał 0,42%. Tym samym blue chipy notują obecnie wartość 2417,87 pkt. co sprawia, że pierwszy opór dla mocniejszych wzrostów na poziomie 2415 pkt. został pokonany.

Ulubione samochody niemieckich złodziei


Luksusowy prawie-sportowy Porsche Cayenne oraz zupełnie zwykły busik Volkswagen Caravelle - co łączy te samochody? Na pozór niewiele, ale te dwie marki okazują się ulubionymi pojazdami... niemieckich złodziei samochodów. Przynajmniej jako łup.

PGNiG z Gazpromem zakończyły rozmowy


- Zakończyły się rozmowy między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem na temat dodatkowych dostaw gazu. Negocjatorzy polskiej spółki wracają dziś z Moskwy do Warszawy - poinformowała PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

Podsumowanie ustawodawstwa 2009 roku


Kontynuując analizę przepisów prawnych wprowadzonych w mijającym roku, należy również wspomnieć o ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1572, dalej „ustawa”), na mocy której wprowadzono możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, których niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności (tzw. upadłość...

PKN Orlen miał w II kw. 1,17 mld zł zysku netto, powyżej prognoz


Zysk netto PKN Orlen w pierwszym półroczu 2009 roku spadł rdr o 94 proc., do 75,8 mln zł - poinformowała spółka w raporcie półrocznym. Według wyliczeń PAP, w drugim kwartale płocki koncern miał 1,17 mld zł zysku netto, powyżej konsensusu na poziomie 987 mln zł.

Akcjonariusze Abacusa zaakceptowali joint venture z KGHM


Akcjonariusze kanadyjskiej spółki Abacus Mining & Exploration Corp. zaakceptowali plan wspólnej z KGHM Polska Miedź realizacji projektu górniczego miedzi i złota Afton-Ajax, położonego w Kanadzie - poinformowała agencja Bloomberg.

Konsorcjum z udziałem PBG zbuduje tłocznię gazu Jarosław II za 118 mln zł


Konsorcjum z 50-proc. udziałem spółki PBG zawarło z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System umowę na budowę pod klucz tłoczni gazu Jarosław II, w związku z modernizacją tłoczni Jarosław, poinformował PBG. Wartość kontraktu to 117,7 mln zł netto.

Frank zyskuje wobec euro, SNB rozkłada ręce


Wczoraj pisaliśmy o zyskującym funcie wobec euro. Prawda jest jednak taka, że obecnie trudno znaleźć walutę, która traciła by wobec euro. Z pewnością nie jest nią frank szwajcarski, który umacnia się wobec wspólnej waluty wbrew staraniom banku centralnego.

SEC prowadzi dochodzenie w sprawie krachu


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) sprawdza, czy największe firmy finansowe świata nie złamały prawa, zaprzestając kupowania i sprzedawania akcji podczas „błyskawicznego krachu” z 6 maja. Ich bierność mogła pogłębić skalę spadku.

Francuzi zainwestują w Polsce miliony dolarów


Petrolinvest porozumiał się z koncernem naftowym Total w sprawie współpracy - dowiedział się "Parkiet". Francuzi zainwestują nawet kilkadziesiąt milionów dolarów w jedną z należących do polskiej firmy koncesji poszukiwawczych ropy i gazu w Kazachstanie.

Millennium podwyższył rekomendację dla PKO BP


Analitycy Millennium DM w raporcie z 27 sierpnia podwyższyli rekomendację dla PKO BP do "akumuluj" z "neutralnie", wyznaczając cenę docelową jednej akcji banku na 41,1 zł.

RPO prosi Pawlaka o wyjaśnienia ws. gazu


Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do szefa resortu gospodarki Waldemara Pawlaka o wyjaśnienia dotyczące negocjowanego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu - poinformowało w środę biuro RPO.

80 proc. polskich gmin ma trudności


Ponad 80 proc. polskich gmin ma trudności z egzekwowaniem spłaty zaległych zobowiązań - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Wielka Brytania: Pogoda psuje statystyki


Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w sierpniu o 0,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak okna Gorzów oraz rolety Gorzów. Wszystkie nasze okna Gorzów produkujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a nasze okna Gorzów i rolety Gorzów trafiają do odbiorców w całym kraju.